www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Konsument   »   Czy można zwrócić produkt zakupiony na raty podczas prezentacji grupowej ?

redaktor 16 lipca 2011 Czy można zwrócić produkt zakupiony na raty podczas prezentacji grupowej ?



Definicja „lokalu przedsiębiorstwa”

W świetle art.1 ust.2 Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny - Dz.U.  z 2000 r. nr 22, poz. 271 z późn. zm.(dalej: ustawa)  lokalem przedsiębiorstwa jest miejsce przeznaczone do obsługiwania publiczności i oznaczone zgodnie z przepisami o działalności gospodarczej.  Będzie nim zatem sklep, lub wyznaczone miejsce sprzedaży w firmie.

Odstąpienie od umowy

Produkt został zakupiony na prezentacji, czyli poza lokalem  przedsiębiorstwa. Pani jako konsument może odstąpić od  zawartej już umowy bez podania przyczyn. Zezwala na to art.2 ust.1 ustawy. Z jego treści wynika, że kupujący może odstąpić od zawartej umowy składając pisemne oświadczenie w terminie dziesięciu dni od jej zawarcia. Co ważne, do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie  oświadczenia przed jego upływem. Można złożyć go  w siedzibie przedsiębiorcy  lub przesłać  drogą pocztową  jako list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Ważne!

Informację o prawie odstąpienia od umowy oraz wzór oświadczenia  konsument powinien otrzymać przed jej zawarciem w miejscu prezentacji. Musi się w nim znaleźć nazwa i adres firmy oraz dane osoby (pełnomocnik), która w jej imieniu  zawarła umowę.

Wyjaśnienie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśnia:

Jeśli sprzedawca nie dopełni tego obowiązku, to na odstąpienie od umowy mamy 10 dni od momentu dowiedzenia się o tym uprawnieniuNie można jednak odstąpić od umowy po upływie trzech miesięcy od jej wykonania, nawet jeśli w tym czasie sprzedawca wcale nas nie poinformuje o przywileju 10 dni „czasu do namysłu”. W razie odstąpienia od umowy nie wolno pobierać od konsumenta żadnych prowizji (tzw. odstępnego). Konsument ma jednak obowiązek zwrócić towar sprzedawcy, a ten powinien mu niezwłocznie oddać pieniądze (nie dłużej jednak niż w ciągu 14 dni).

Co w przypadku umowy kredytowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje:

Zakup na raty oznacza, że mamy do czynienia z umową kredytu konsumenckiego. Odstąpienie przez konsumenta od umowy kupna towaru oznacza jednocześnie, że jest ono skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki. Tak wynika z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. z 2001 r. nr 100, poz. 1081 z późn. zm.). W takim przypadku kredytodawca – czyli oferujący raty – zwraca niezwłocznie wszystkie poniesione przez konsumenta koszty związane z zawarciem umowy oprócz opłaty przygotowawczej oraz wydatków związanych z ustanowieniem ewentualnego zabezpieczenia spłat.

Podstawa prawna:

- art.1 ust.2, - art. 2 ust.1 Ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny ( Dz.U. z 2000 r. nr 22, poz. 271 z późn. zm.)

Źródło: www.uokik.gov.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: UOKIK konsument zwrot towaru
Ocena: 4,56
Redaktor portalu
PORADY: 1201    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.

Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 24h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1