www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo budowlane   »   Czy właściciel może wnioskować o zmianę nr domu?

aszczesniak 20 września 2011 Czy właściciel może wnioskować o zmianę nr domu?

Prawo w tej kwestii jest jednoznaczne. Właściciel nieruchomości nie może nie zgodzić się na numer porządkowy, którym oznaczona będzie jego nieruchomość. Brak jest bowiem w ustawie z dnia 17 maja 1989r. prawo geodezyjne i kartograficzne  (Dz. U. 1989, nr 30, poz. 163) prawnej możliwości takiego działania. W ustawie czytamy, iż ustalanie numerów porządkowych należy do zadań gminy i uprawnienie to przysługuje wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Właściciel w tej kwestii ma uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o nadanie numeru porządkowego, nie ma on jednak wpływu na nr nieruchomości. Uprawniony nie ma również możliwości wniesienia odwołania na decyzję gminy o nadaniu numeru porządkowego ani też nie może odmówić jego przyjęcia. Wobec powyższego właściciel nie ma faktycznego wpływu na to z jakich cyfr będzie składał się jego adres. Należy zaznaczyć, iż nadanie numeru porządkowego może nastąpić również z urzędu, wtedy to urząd zawiadamia właścicieli nieruchomości lub inne podmioty widniejące w ewidencji gruntów i budynków, które tą nieruchomością władają o nadanym numerze porządkowym. 

Podstawa prawna: art. 47A ustawa z dn. 17 maja 1989r. prawo geodezyjne i kartograficzne, Dz. U. 1989, nr 30, poz. 163

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: numer domu numeracja posesji
Ocena: 4,00
Agnieszka Szcześniak
Pasjonatka szeroko rozumianego prawa karnego, prawa rodzinnego oraz spraw trudnych i nietypowych. W wolnych chwilach: mol książkowy i kinoholiczka.
PORADY: 12    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.



montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres