VAT NALEŻNY A VAT NALICZONY - rozliczenie podatku
www.prawnik-online.eu   »   Własna firma   »   Księgowość   »   VAT   »   VAT należny a VAT naliczony - rozliczenie podatku

redakcja 02 marca 2011 VAT należny a VAT naliczony - rozliczenie podatku

Podatek VAT podatnicy przekazują na konto Urzędu Skarbowego 

VAT jest podatkiem konsumpcyjnym wchodzącym w skład ceny towaru. Przedmiotem podatku jest dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium RP. Ekonomiczny ciężar podatku ponoszą konsumenci, gdyż podatek ten wliczony jest w cenę towaru bądź usługi. Do ceny netto produktu bądź usługi dolicza się kwotę podatku w zależności od jego stawki (23%, 7%, 3%) Podatnicy zobowiązani są do przekazania kwoty podatku na konto właściwego Urzędu Skarbowego. Podstawą wpłaty jest deklaracja VAT7 generowana w terminie do 25 dnia następnego miesiąca po okresie, którego dotyczy. 

Podatek naliczony

Podatek VAT naliczony to podatek wynikający z oryginalnych faktur zakupu otrzymanych przez podatnika przy nabyciu towarów i usług. 

Przykład :

Kupujemy w sklepie telefon komórkowy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Telefon kosztował 1000zł netto plus VAT (230zł) = 1230zł brutto. Podatkiem naliczonym jest w w tym przypadku kwota 230zł. 

Podatek należny

Podatek VAT należny to podatek który jest obliczany w odniesieniu do przychodów ze sprzedaży. Jest to więc podatek który dotyczy sprzedaży usług lub produktów i "należy się" Urzędowi Skarbowemu od przedsiębiorcy.

Przykład : 

Sprzedajemy w ramach prowadzonej działalności Telewizor za cenę netto 2000zł + VAT (460zł)= 2460zł brutto. Podatek jaki musimy odprowadzić do Urzędu Skarbowego to kwota 460zł. 


Podatek należny - podatek naliczony = kwota dla Urzędu Skarbowego

Gdy podatek należny jest wyższy od naliczonego to różnica odprowadzana jest do budżetu państwa. Gdy natomiast podatek należny jest niższy od naliczonego to owa różnica zwracana jest przez budżet państwa podatnikowi. ( zwrot VATu lub przeniesienie tej kwoty na następny miesiąc rozliczeniowy ) Zasada jest prosta im więcej wykażemu podatku VAT naliczonego tym mniej zapłacimy go Urzędowi Skarbowemu.  

Podstawa prawna

Podstawowa zasada obowiązująca wszystkich podatników podatku VAT, wyrażona w art. 20, ust. 2, polega na tym, iż sprzedawca towaru lub usługi posiadający status "podatnika VAT" oblicza podatek należny od dokonanej sprzedaży (podstawy opodatkowania) i ma prawo pomniejszyć go o podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną, który zapłacił przy zakupie innych towarów lub usług, zawarty w fakturach zakupu, z uwzględnieniem rabatów, upustów itp. (art. 19. ustawy). Powstałą różnicę wpłaca do budżetu (Urzędu Skarbowego). Jeśli podatek zawarty w fakturach zakupu jest wyższy od należnego, to podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy albo w niektórych wypadkach otrzymuje zwrot różnicy podatku

Sprawdź również :
 
- podatek od towarów i usług vat w obrocie gospodarczym
- mały podatnik vat i podatek dochodowy
podatek pod towarów i usług- zbiór przepisów
podatek od towarów i uslug

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: VAT podatek należny naliczony
Ocena: 4,02
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1447    |    KOMENTARZE:    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1