www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Urlopy   »   Choroba na urlopie macierzyńskim - co wtedy z urlopem wypoczynkowym

redaktor 15 sierpnia 2011 Choroba na urlopie macierzyńskim - co wtedy z urlopem wypoczynkowym

Zobaczmy przepisy

Z treści art. 163 par. 3 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) wynika, że na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Od 1 stycznia 2010 roku pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownicy  urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu  przez pracownicę dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art.182[1] K.p.).

Potwierdza to utrwalona  linia orzecznicza Sądu  Najwyższego. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 2001 r., I PKN 590/00 (OSNP 2003, nr 14, poz.  336) czytamy: „Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.”

Przerwa z powodu choroby

Pomiędzy zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego a rozpoczęciem przysługującego urlopu wypoczynkowego tj. zaległego (jeżeli nie został wykorzystany wcześniej) i całego bieżącego nie może być żadnej przerwy (art.163 par. 3 K.p. w powiązaniu z art.153 par. 2 K.p.).

W omawianym przypadku pracodawca nie będzie zobowiązany do udzielenia pracownicy urlopu  wypoczynkowego na jej wniosek, ponieważ nie składa go ona bezpośrednio po zakończonym dodatkowym urlopie macierzyńskim. Wystąpiła tutaj  przerwa z powodu choroby.

Inny termin urlopu

Pracownica może złożyć wniosek urlopowy do pracodawcy, ale nie jest on dla niego wiążący. Oznacza to, że wypoczynek może zostać jej udzielony w innym uzgodnionym terminie. Pracodawca musi wziąć także  pod uwagę wnioski pracowników oraz zapewnić normalny tok pracy.

Podstawa prawna:

- art. 153 par. 2 K.p.;

- art.163 par.1 i par.3 K.p.;

- art.182[1] K.p.;

- wyrok SN z dnia 20 sierpnia 2001 r., I PKN 590/00 (OSNP 2003, nr 14, poz.  336)

Stan prawny na 15 sierpnia 2011 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: urlop wypoczynkowy urlop macierzyński zwolnienie lekarskie
Ocena: 2126,66
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres