www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Rozwód   »   Co się dzieje, gdy powód nie stawi się w sądzie ?

redakcja 03 września 2013 Co się dzieje, gdy powód nie stawi się w sądzie ?

Sąd może podjąć tak zawieszoną sprawę na wniosek powoda ( małżonka wnoszącego pozew ) nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia zawieszenia postępowania. Jeżeli powód nie zwróci się do sądu z wnioskiem o podjęcie postępowania wówczas po roku od zawieszenia sąd będzie musiał umorzyć postępowanie. Umorzenie postępowania nie zamyka drogi do rozwodu, gdyż strona będzie mogła po umorzeniu postępowania ponownie wystąpić do sądu z pozwem o rozwód.

Podstawa prawna :

Art. 428 Kodeksu postępowania cywilnego.

§ 1. Rozprawa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Jednakże w razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa powoda na pierwsze posiedzenie sądowe wyznaczone w celu przeprowadzenia rozprawy, postępowanie ulega zawieszeniu, chyba że prokurator popiera żądanie unieważnienia albo ustalenia istnienia lub nieistnienia małżeństwa.

§ 2. Podjęcie postępowania następuje na wniosek powoda, nie wcześniej jednak niż po upływie trzech miesięcy od dnia zawieszenia postępowania. W razie niezgłoszenia takiego wniosku w ciągu roku po zawieszeniu, sąd umorzy postępowanie. Umorzenie wywołuje takie same skutki, jak umorzenie postępowania zawieszonego na zgodny wniosek stron lub z powodu ich niestawiennictwa.

Gotowe wzory pozwów rozwodowych

Jeżeli szukają Państwo gotowych, umotywowanych wzorów pozwów rozwodowych zapraszamy do działu WZORY PISM, w którym znajdą Państwo wszelkie niezbędnę w trakcie rozwodu pisma. Zapraszamy równiez do zapoznania się z poradnikiem rozwodowym, w którym znajdą Państwo wszelkie informacje na temat rozwodu ( przyczyny, przebieg procesu, wzory pozwów ) .

Porady prawne w sprawach o rozwód

Jeżeli podane  tutaj informacje nie są dla Ciebie wystarczające możesz skorzystać z porad prawnych w  sprawach o rozwód. Porady prawny udzielane są przy zachowaniu pełnej anonimowości.  Po zadaniu pytania otrzymasz wycenę od prawnika specjalizującego się w  sprawach rozwodowych. Sama wycena jest bezpłatna. Jeżeli cena będzie Ci odpowiadała dokonasz płatności i otrzymasz odpowiedź. Jeżeli wycena nie będzie Ci odpowiadała możesz zrezygnować bez żadnych konsekwencji.

Stan prawny na 3 września 2013 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: rozwód
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1580    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres