www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Ubezpieczenia   »   Co to jest odszkodowanie komunikacyjne?

redakcja 23 listopada 2022 Co to jest odszkodowanie komunikacyjne?

Jak przebiega proces odszkodowawczy?

Odszkodowanie komunikacyjne jest wypłacane osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych i jej zadaniem jest rekompensata poniesionych strat. Jak je uzyskać? 

Świadczenia są wypłacane z ubezpieczenia OC, które ma na celu ochronę kierowców w przypadku, gdy są oni winni spowodowania kolizji czy wypadku samochodowego. Ten rodzaj ubezpieczenia może pomóc w pokryciu szkód majątkowych i osobowych, które mogą być poniesione w wyniku wypadku. Najczęściej odszkodowanie komunikacyjne jest wypłacane za szkodę na pojeździe.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną to, możesz otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Aby zgłosić roszczenie, należy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, w której sprawca posiada polisę OC i dostarczyć jej dokumentację poniesionych szkód. Firma ubezpieczeniowa zbada roszczenie i ustali, czy jest odpowiedzialna za jakiekolwiek szkody. Jeśli tak, wypłaci odszkodowanie w celu pokrycia tych szkód. Jest to tak zwana likwidacja szkody. 

Rzeczoznawca samochodowy i oględziny pojazdu

Rzeczoznawca samochodowy to osoba, która ocenia wartość pojazdu. Można to zrobić dla celów ubezpieczeniowych lub z innych powodów, takich jak wycena szkód na pojeździe. W ciągu kilku dni od zgłoszenia szkody na pojeździe należy spodziewać się oględzin pojazdu. Wysłany przez ubezpieczyciela likwidator spisze wszystkie szkody, które powstały w wyniku zdarzenia drogowego. Na tej podstawie jest tworzony kosztorys naprawy pojazdu.  Z kolei na podstawie jego następuje wypłata odszkodowania.

Wypłata odszkodowania

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłatę tzw. części bezspornej odszkodowania. Czas ten jest liczony od dnia zgłoszenia szkody.  Warto wiedzieć, o tym terminie i w przypadku opóźnień żądać od ubezpieczyciela wyjaśnień. 

Zbyt niskie odszkodowanie

Niestety osoby poszkodowane bardzo często otrzymują zbyt niskie świadczenia z OC sprawcy. Jak alarmują firmy odszkodowawcze, aż 99% kosztorysów napraw pojazdów, które do nich trafia w celu weryfikacji zawiera zaniżenia. To oznacza, że towarzystwa ubezpieczeniowe nagminne wypłacają zaniżone odszkodowania. 

Otrzymałeś odszkodowanie z OC? Zweryfikuj w firmie Helpfind kosztorys i otrzymaj należną dopłatę do odszkodowania. Dopłata to rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i bez większych formalności uzyskać należne odszkodowanie. Jest to alternatywa dla żmudnego, długiego procesu sądowego. Niestety często właśnie dopiero na sali sądowej osoby poszkodowane mogą wywalczyć dla siebie należne odszkodowanie. 

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: odszkodowanie OC
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres