www.prawnik-online.eu   »   Własna firma   »   Formy prawne   »   Spółdzielnia   »   Czy jest możliwa reklamacja na SKOK-i ?

redakcja 27 października 2011 Czy jest możliwa reklamacja na SKOK-i ?

Czy jest możliwa reklamacja na SKOK-i ?
Skorzystaj już dziś
juz od 59zł
lub

Ponieważ SKOK-i są specyficznymi spółdzielniami, to można w razie sporu z kasą zastosować sposoby właściwe temu sektorowi. Nadzorem nad działalnością SKOK-ów zajmuje się Kasa Krajowa, która ma prawo kontrolowania ich działalności finansowej. Kasa Krajowa pełni też wobec SKOK-ów funkcję związku rewizyjnego, co oznacza, że nawet jeśli do danej kasy nie ma większych zastrzeżeń, to i tak jest ona sprawdzana raz na kilka lat. Ponieważ kredytobiorca jest zarazem członkiem kasy, to przysługują mu też uprawnienia zawarte w prawie spółdzielczym (w tym prawa wyboru i bycia wybranym do organów SKOK-u).

Warto też pamiętać, że o ile sprawy związane z kredytami zaciąganymi w bankach pomaga często załatwiać arbiter bankowy działający przy Związku Banków Polskich, to jednak nie zajmuje się on konfliktami SKOK-ów z ich klientami.

Klient niezadowolony ze SKOK-u może udać się po poradę do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów. Rzecznicy udzielają bezpłatnych porad prawnych zarówno osobiście, jak i odpowiadając na listy, e-maile i telefony, jeśli mają do czynienia z konsumentami.

W przypadku umów zawartych ze SKOK-ami tak nie jest. Są one traktowane jako umowy podpisane pomiędzy spółdzielnią a jej członkami. Rzecznicy konsumentów nie mają więc w takich sytuacjach obowiązku udzielenia bezpłatnej pomocy klientom SKOK-ów. Podobne uwagi odnoszą się do Prezesa UOKiK, który też nie ma prawa ingerować w stosunki spółdzielni (czyli SKOK-u) z jej członkami.

Pomóc w tym zakresie mogą natomiast organizacje społeczne – Federacja Konsumentów i Stowarzyszenie Konsumentów Polskich. Dzięki takim poradom konsument może skutecznie domagać się od SKOK-u przestrzegania swoich praw.

Źródło: www.uokik.gov.pl     

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: spółdzielnia SKOK
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1619    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres