Sprawdź również tematy powiązane :
Umowa o dzieło a zasiłek dla bezrobotnych
Czy osoba bezrobotna może wykonywać umowę o dzieło?
Jaka jest różnica między umową zlecenia a umową o dzieło?
Umowa o dzieło a podatek dochodowy od osób fizycznych
Czy należy odprowadzić składki ZUS, jeżeli umowa o dzieło została zawarta z własnym pracownikiem?
Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, ponieważ wśród podmiotów podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, które wymienia art. 6 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 (dalej: ustawa systemowa) nie ma osób pracujących na umowę o dzieło. Wyjątek stanowi tutaj zawarcie dodatkowo przez pracodawcę umowy o dzieło z własnym pracownikiem (art. 9 ust. 1 ustawy systemowej ).
Definicja pracownika
W rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy, pracownikiem jest między innymi osoba, posiadająca umowę o pracę. Na gruncie przepisów artykułu 8 ust. 2a ustawy systemowej za pracownika, uważana jest także osoba wykonująca pracę na podstawie umowy „(…) do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, (…)”.
W myśl powyższego przepisu osoby zatrudnione na umowę o pracę i wykonujące równolegle na rzecz swojego pracodawcy np. umowę o dzieło w dalszym ciągu traktowani są jak pracownicy. W tym przypadku pracodawca musi zsumować przychód uzyskany z umowy o pracę oraz z umowy o dzieło oraz naliczyć i opłacić obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika (art. 18 ust. 1a ustawy systemowej).
Przykład
Pan Jan jest zatrudniony w firmie X na umowę o pracę. Pracodawca zawarł z nim dniu 1 lipca 2013 roku dodatkowo umowę o dzieło, które ma być wykonane w ciągu 2 tygodni. W sierpniu br. pan Jan otrzymał wynagrodzenie za pracę oraz wynagrodzenie za wykonanie dzieła. Składki ZUS zostały naliczone od podstawy uzyskanego przychodu z obu umów.
Wyjątek
Umowa o dzieło zawarta z pracownikiem, który przebywa na urlopie bezpłatnym, wychowawczym lub macierzyńskim nie jest traktowana jako umowa zawarta z własnym pracownikiem. W tym bowiem czasie pracownik nie realizuje umowy o pracę, oraz ma okres przerwy w opłacaniu składek. Nie otrzymuje również wynagrodzenia.
Przykład
Z pracownikiem firmy X , który przebywa aktualnie na urlopie bezpłatnym pracodawca zawarł umowę o dzieło. Z tego tytułu pracodawca nie zgłasza pracownika do ubezpieczeń, ponieważ w czasie urlopu bezpłatnego nie następuje wykonywanie pracy etatowej za wynagrodzeniem.
Ważne!
W przypadku, gdy umowa o dzieło zostaje zawarta z pracodawcą w okresie korzystania przez pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, wtedy jej przychód jest wolny od składek ZUS.
Podstawa prawna:
- art. 2 Kodeksu pracy;
- art. 6 ust. 1 pkt 4, - art. 8 ust. 2a, - art. 9 ust. 1, - art. 18 ust. 1a Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585)
Stan prawny na 3 września 2013 roku