Definicje:
1) osoby bezrobotnej
Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 (dalej: ustawa) bezrobotnym jest osoba niezatrudniona oraz niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna oraz gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Bezrobotnym może być również osoba niepełnosprawna zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy. W odniesieniu do uczniów oraz studentów w niniejszym artykule ustawodawca podaje wymóg nauki w formach niestacjonarnych, ponieważ bezrobotny nie może być uczniem lub studentem w stacjonarnym systemie nauki.
2) innej pracy zarobkowej
W rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 11ustawy inną pracą zarobkową jest ”(…) wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło (…)”.
3) przychodów
Przychody o którym mówi art. 2 ust. 1 pkt 24 ustawy odnoszą się do przychodów „(…) z tytułu innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych” (art. 10 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).
Ważne!
Zgodnie z art. 75 ust. 6 ustawy bezrobotny jest obowiązany do składania lub przesyłania powiatowemu urzędowi pracy pisemnego oświadczenia o przychodach oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia jego uprawnień do świadczeń przewidzianych w ustawie:
1) w każdym miesiącu — w przypadku bezrobotnych z prawem do zasiłku;
2) w terminie 7 dni od dnia uzyskania przychodów — w przypadku
bezrobotnych bez prawa do zasiłku.
Powiadomienie urzędu pracy
W przypadku, gdy bezrobotny podejmuje jakąkolwiek inną pracę zarobkową wtedy musi wyrejestrować się z ewidencji osób bezrobotnych. Obowiązek ten nakłada na niego art. 74 ustawy. Stanowi on, że bezrobotny jest obowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności oraz zaistnienia innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku.
Ważne!
W świetle art. 119 ust. 2 ustawy bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego PUP, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł .
Podsumujmy
W omawianym przypadku bezrobotny nie może „dorabiać” do otrzymywanego zasiłku dla bezrobotnych podejmując zatrudnienie na umowę o dzieło. Musi on wtedy wyrejestrować się z ewidencji urzędu pracy. Po oddaniu przedmiotowego „dzieła” może zarejestrować się tam ponownie.
Podstawa prawna:
- art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 2 ust. 1 pkt 11, art. 2 ust. 1 pkt 24, art. 74,
art. 75 ust. 6 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji
zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415);
- art. 10 Ustawy z dnia 26 lipca
1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz.
307)
Stan prawny na 12 lutego 2011 roku