www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Rozwód   »   Czy powód może być nieobecny na sprawie rozwodowej?

redaktor 20 czerwca 2012 Czy powód może być nieobecny na sprawie rozwodowej?

Sprawy rozwodowe  są przeprowadzane w trybie procesowym, gdzie  powinien być obecny powód oraz pozwany.  Leży to bowiem w interesie obu stron. W art. 187 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: K.p.c.) ustawodawca zrobił wyjątek i zezwolił  na przeprowadzenie  rozprawy pod nieobecność powoda (osoba wnosząca pozew). Wniosek o przeprowadzenie rozprawy  rozwodowej  w przypadku nieobecności powoda powinien zostać zawarty w składanym pozwie.

Zawieszenie  z urzędu

W sytuacji  braku niniejszego wniosku  i niestawienia się powoda na rozprawie  sąd może zawiesić z urzędu postępowanie  rozwodowe. Tak może być w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy ( art.177 par. 1 pkt 5 K.p.c.).

Sprawdż:

Rozdział 6. Zawieszenie postępowania
Rozdział 2. Pozew

Podstawa prawna:

- art. 177 par. 1  pkt 5 , art. 187, par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego

Stan prawny na 20  czerwca 2012 roku

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: rozwód poradnik rozwodowy pozew rozwodowy
Ocena: 2126,42
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres