www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Pozostałe   »   Czy pracownik firmy kurierskiej ma prawo legitymować odbiorców dostarczanych przesyłek?

redaktor 30 marca 2012 Czy pracownik firmy kurierskiej ma prawo legitymować odbiorców dostarczanych przesyłek?

Tak, gdyż taki obowiązek wynika z branżowych przepisów regulujących działalność firm kurierskich i świadczących usługi pocztowe.

Zobaczmy przepisy

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych zawiera jedynie ogólne regulacje dotyczące przetwarzania danych osobowych, zaś ich uszczegółowienie znajduje się w branżowych przepisach prawa. Jeśli istnieją, to one mają pierwszeństwo stosowania. Dlatego kwestie legitymowania osób, którym dostarczane są przesyłki, należy rozpatrywać na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe, a w zakresie w niej nieuregulowanym na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe, a także rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych.

Niezbędne dane

W myśl art. 38 ustawy Prawo przewozowe, regulującej m.in. działalność firm kurierskich, osoba nadająca przesyłkę towarową przekazuje przewoźnikowi (np. w formie tzw. listu przewozowego) informacje niezbędne do prawidłowego wykonania usługi, w tym m.in.:

  • nazwę i adres nadawcy, jego podpis oraz określenie placówki przewoźnika zawierającej umowę,
  • miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy.

Zgodnie zaś z przepisami Prawa pocztowego, określającymi zasady świadczenia usług pocztowych, zawarcie umowy o świadczenie usługi pocztowej następuje m.in. przez przyjęcie przez dostarczyciela przesyłki lub przekazu pocztowego do doręczenia (art. 21 ust. 2 pkt 1 i pkt 3). Przesyłkę lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym doręcza się adresatowi pod adresem wskazanym na przesyłce, przekazie pocztowym lub w umowie o świadczenie usługi pocztowej (art. 26 ust. 1).

Doręczenie zaś – w myśl art. 3 pkt 5 ustawy Prawo pocztowe – oznacza wydanie przesyłki lub wypłacenie kwoty pieniężnej określonej w przekazie pocztowym adresatowi, a w przypadkach określonych prawem także innej osobie.

Przesyłka może być także wydana osobie pełnoletniej mieszkającej razem z adresatem, jeżeli adresat nie złożył w placówce pocztowej zastrzeżenia w tej sprawie.

Tożsamośc odbiorcy przesyłki lub przekazu pocztowego

Przesyłki rejestrowane i przekazy pocztowe doręcza się zgodnie z art. 26 ustawy za pokwitowaniem odbioru, po stwierdzeniu tożsamości osoby uprawnionej do odbioru (§ 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych). W myśl zaś § 36 wymienionego rozporządzenia, tożsamość osób uprawnionych do odbioru przesyłek rejestrowanych lub przekazów pocztowych stwierdza się na podstawie jednego z następujących dokumentów:

  • dowodu osobistego,
  • tymczasowego dowodu osobistego,
  • paszportu,
  • prawa jazdy,
  • innego dokumentu z fotografią, odciskiem pieczęci urzędowej z wizerunkiem orła oraz podpisem jego posiadacza,
  • w przypadku cudzoziemców nieposiadających żadnego z wymienionych wyżej dokumentów - innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.
OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: dane osobowe GIODO
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres