www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Rozwód   »   Czy sąd zawsze udzieli rozwodu?

redaktor 19 października 2011 Czy sąd zawsze udzieli rozwodu?

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód jest możliwe na podstawie art.56 par.1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: KRO). Ustawodawca wskazuje w nim, że między małżonkami musi  wtedy nastąpić zupełny i trwały rozkład pożycia w sferze duchowej, fizycznej  i gospodarczej. Co istotne, obie wymienione tutaj cechy muszą  wystąpić łącznie.  O tym zaś, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego można mówić wtedy, gdy z faktycznego stanu wynika, że małżonkowie już nie będą żyć ze sobą  zgodnie.

Sąd orzeka rozwód wówczas, gdy  jedno z małżonków  wniesie do Sądu Okręgowego  Wydział Cywilny pozew o rozwód, zostanie przeprowadzona rozprawa sądowa oraz wydany zostanie wyrok, który się uprawomocni.

Czy zawsze?

Z artykułu 56 par. 2 KRO wynika, że mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Co ważne, rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (art. 56 par.3 KRO).

Orzecznictwo uzupełniające Sądu Najwyższego

W Uchwale Całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1955 r. zawierającej wytyczne wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej,  I CO 5/55, OSNC z 1955 nr 3 poz. 2 (status obowiązujący) czytamy:

 „(…) Gdy w małżeństwie są małoletnie dzieci, prawidłowe rozstrzygniecie sprawy o rozwód wymaga szczegółowego rozważenia, czy na skutek rozwodu dobro dzieci nie ucierpi. Jeśli okoliczności sprawy wniosek taki usprawiedliwiają, rozwód nie jest dopuszczalny (…).Należy zwrócić uwagę, że chodzi tu nie o skutki rozkładu pożycia, który zawsze sytuację małoletnich dzieci pogarsza, lecz o skutki samego rozwodu. Oddalenie powództwa o rozwód (…) musi być zatem oparte na ustaleniu konkretnych okoliczności, z których wynika, że orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z dobrem małoletnich dzieci.(…)”.

„(…) Istnienie małoletnich dzieci powinno być w szerokim zakresie uwzględniane przy rozważaniu kwestii dopuszczalności rozwodu (…).(…) ocena, czy interes społeczny wyjątkowo przemawia za rozwodem, powinna mieć za podstawę całokształt okoliczności sprawy. Pozwala to na wzięcie pod uwagę nie tylko, czy dobro małoletnich dzieci stron nie ucierpi na skutek udzielenia rozwodu, ale również na rozważenie wpływu, jaki zawiniony wyłącznie przez powoda rozkład pożycia stron wywarł na dobro ich małoletnich dzieci. W szczególności należy wyjaśnić, czy małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia stron spełniał należycie swoje obowiązki wobec dzieci. (…)”

Podstawa prawna:

- art.56 KRO

Stan prawny na  19 pażdziernika 2011 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: rozwód prawo sąd
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres