Poprzez notarialną umowę darowizny dłużnik przeniósł własność swojego mieszkania na córkę. W ten sposób Pan jako wierzyciel został pokrzywdzony, ponieważ dłużnik jest niewypłacalny i prowadzona wobec niego egzekucja okazała się bezskuteczna. Może Pan skorzystać z instytucji tzw. skargi paulińskiej ( art. 527 K.c.).
Z art. 527 par. 2 K.c. Skarga pauliańska chroni wierzyciela w sytuacji, gdy dłużnik dokonał określonej czynności prawnej z pokrzywdzeniem wierzyciela a sam stał się wtedy niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu niż był przed dokonaniem tej czynności.Stanowi to skuteczną przesłankę wniesienia Skargi paulińskiej. Co ważne, jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzyciela osoba z kręgu jego rodziny uzyskała korzyść majątkową należy domniemywać, że osoba ta wiedziała o świadomym działaniu dłużnika z pokrzywdzeniem wierzyciela ( art. 527 par. 3 K.c.).
Wystąpienie z powództwem do sądu
W sytuacji podanej w pytaniu należy wnieść do sądu rejonowego wydział cywilny pozew o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną. Powództwo należy kierować przeciwko osobie trzeciej, czyli tej która otrzymała przedmiotowe mieszkanie w Krakowie notarialnym aktem darowizny od dłużnika. W omawianym przypadku będzie to córka dłużnika.
Zobacz:
Dłużnik wyzbywa się swojego majątku - co teraz ?
Podstawa prawna:
- art. 527 - 534 Kodeksu cywilnego
Stan prawny na 20 marca 2013 roku