www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Pozostałe   »   Czym są odkrycia ?

chilli 27 lipca 2012 Czym są odkrycia ?

Przykładowo można tu wskazać odkrycie promieni X, co w rezultacie doprowadziło do stworzenia tzw. lampy rentgenowskiej[1]. Między innymi z tego też względu odkrycia bywają bardzo często utożsamiane z wynalazkami, a wynika to z trudności z wyznaczeniem jasnej granicy miedzy tymi dwiema kategoriami.

Jednakże stosownie do postanowień art. 28 obowiązującej ustawy Prawo własności przemysłowej z 30 czerwca 2000 roku wśród pomysłów, których nie uważa sie za wynalazki wskazano również odkrycia.

Chcąc zobrazować pojęcie odkrycia warto odwołać się do słów Lionela Bendera, który twierdził, ze "wynalazkiem jest coś, co zostało wymyślone i skonstruowane, w przeciwieństwie do odkrycia czegoś, co już istniało, lecz nie było znane"[2]. Wobec tego odkrycia ukazują zjawiska istniejące dotychczas w otaczającym człowieka świecie, lecz wcześniej nieznane. W rezultacie przyczyniają sie do lepszego poznania procesów zachodzących w przyrodzie i tym samym rozwijają wiedzę. Z kolei wynalazki  tworzą nową jakość, coś co wcześniej nie istniało. Są to twory będące dziełem człowieka. Ważne jest również to, ze o ile odkrycia wzbogacają naukę ,wiedzę to wynalazki przyczyniają się do rozwoju techniki oraz zaspokajają utylitarne potrzeby ludzi. Należy zaznaczyć, że wynalazkiem będzie rozwiązanie sprowadzające się do wykorzystania zjawisk czy też substancji naturalnych celem doprowadzenia do sprecyzowanych efektów technicznych. I co istotne, wynalazki  bardzo często są prostą implementacją odkryć.

Nie sposób też nie zauważyć, że odkrycie nie powoduje skutku technicznego, ale jak już wspomniano ujawnia zjawiska obiektywnie istniejące[3]. Wszakże techniczne zastosowanie odkrycia będzie mogło być wynalazkiem[4].[1] A.KISIELEWICZ,Prawowłasnościprzemysłowejwzarysie,WyższaSzkołaPrawaiAdministracjiwPrzemyślu,Przemyśl2008,s.31.

[2] Kwartalnik UP, nr 2/2011

[3] U. PROMIŃSKA Prawo własności przemysłowej, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2004, s. 45.

[4] P.KOSTAŃSKI,Prawo własnościprzemysłowej.Komentarz,CH.Beck,Warszawa 2010. S. 194

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: patent prawo własności przemysłowej odkrycie
Ocena: 4,54
Ewelina S. Kwiatek
PORADY: 31    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres