Zobaczmy regulację prawną
Na niniejszą czynność zezwala art. 139 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn: Dz.U. z 2013 r. , poz. 1440). Z jego treści wynika, że ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie - po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych organ rentowy potrąci należności alimentacyjne na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego. Będzie nim prawomocny wyrok zasądzający alimenty z nadaną mu z urzędu klauzulą wykonalności.
Co ważne, przy dokonywaniu potrąceń, o których mowa w ust. 1 pkt 4, ZUS potrąci w pierwszej kolejności alimenty zaległe za okres wskazany w tytule wykonawczym, pod warunkiem uzyskania od wierzyciela oświadczenia, że nie zostały w inny sposób uiszczone przez dłużnika ( art. 139 ust. 4 ustawy) .
Ważne!
Jeżeli należności alimentacyjne, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 4, mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie tych należności, potrącenia ustala się proporcjonalnie do wysokości udziału każdej z tych należności w łącznej sumie należności określonych w tytułach wykonawczych dla bieżących należności (art. 140 ust. 5 ustawy).
Potrącenie na wniosek wierzyciela alimentacyjnego
W celu dokonania przez organ rentowy potracenia części emerytury dłużnika na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych bez udziału komornika konieczny jest wniosek wierzyciela alimentacyjnego.
Powinien on zawierać:
1) miejscowość i datę,
2) oznaczenie wierzyciela alimentacyjnego ( imię, nazwisko, adres ),
3) nazwę i adres oddziału ZUS dłużnika,
4) tytuł wniosku: Wniosek o potrącenie wierzytelności alimentacyjnych z emerytury dłużnika
5) treść wniosku,
6) podpis wierzyciela alimentacyjnego lub osoby działającej w jego imieniu ( rodzic reprezentujący małoletnie dziecko)
7) załącznik: tytuł wykonawczy
Zobacz:
Wniosek o potrącenie wierzytelności alimentacyjnych z emerytury dłużnika - wzór
Kwota wolna od potrąceń
Z art. 140 ust. 1 pkt 1 ustawy ZUS dokona potrąceń alimentacyjnych do wysokości 60 % świadczenia . Zachowa również kwotę wolną od potrąceń . Wynosi ona 50% kwoty najniższej emerytury lub renty - zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia - przy potrącaniu (art. 141 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy).
Na podstawie art. 141 ust. 3 ustawy kwoty wolne od potrąceń i egzekucji ustala się dla emerytur i rent wraz ze wszystkimi wzrostami, zwiększeniami, dodatkami oraz innymi świadczeniami wypłacanymi wraz z emeryturą lub rentą na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem świadczeń rodzinnych oraz dodatku dla sierot zupełnych, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku weterana poszkodowanego.
WAŻNE!
Jeżeli podane tutaj informacje są niewystarczające
Podstawa prawna:
- art. 139 ust. 1 pkt 4, art. 140 ust. 1 pkt 1 , art. 140 ust. 4 pkt 2 art. 140 ust. 5, art. 141 ust. 1 pkt 1 lit. b) , art. 141 ust. 3 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440)
Stan prawny na 14 września 2014 roku