Rozwód może zostać orzeczony z wyłącznej winy pozwanej/pozwanego lub z winy obu stron. Na zgodne żądanie małżonków, którzy nie posiadają wspólnych małoletnich dzieci sąd zaniecha orzekania o winie i wtedy ograniczy swoje postępowanie do przesłuchania stron (art. 442 K.p.c.).
ABC rozwodu - rozwód krok po kroku ( poradnik )
Przesłanki rozwodu
Sąd orzeka o rozwodzie wtedy, gdy :
- pomiędzy małżonkami nie istnieje więż duchowa i fizyczna
- małżonkowie nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego
Następuje wtedy zupełny rozkład pożycia stron. Więż psychiczną stanowi bowiem wzajemna miłość, szacunek, zaufanie małżonków oraz ich współżycie fizyczne. Wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, przejawia się poprzez wspólne zamieszkiwanie małżonków.
Trwały rozkład pożycia małżeńskiego występuje wtedy, gdy nie ma już szans na powrót małżonków do łącżacych je poprzednich więżi .
Przeczytaj:
Stanowisko Sądu Najwyższego
Z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia , 26 sierpnia 1958 r., III CR 327/57, (RPEiS 1959/3) wynika, że dla oceny rozkładu pożycia małżeńskiego musi być wzięty pod uwagę całokształt postępowania stron od możliwie najwcześniejszego okresu ich pożycia.
W Orzeczeniu z dnia 5 stycznia 1952 r., C 431/51 , (NP. 1953, nr 5, s.81) Sąd Najwyższy uznał: ”Rozkład pożycia jest zupełny dopiero wówczas, gdy wszelkie więzy łączące małżonków zostają zerwane, a więc gdy małżeństwo całkowicie przestaje funkcjonować. Tego nie można powiedzieć o małżeństwie, które ze sobą cieleśnie obcuje, wówczas bowiem istnieje między małżonkami co najmniej jeden i to doniosły wycinek pożycia małżeńskiego, który nie uległ rozkładowi; nie można przeto przyjąć zupełności rozkładu tego pożycia, choćby nawet poza tym nie układało się ono harmonijnie”.
Ważne!
Mimo ustalonego przez sąd zupełnego i trwałego rozkładu pożycia sąd może nie udzielić stronom rozwodu. Tak może być w sytuacji, gdy wsktutek rozstania "miałoby ucierpieć małoletnich wspólnych dzieci malzonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 56 par. 2 KRiO).
Sprawdż:
Kiedy sąd nie udzieli rozwodu ?
Podstawa prawna:
- art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Stan prawny na 7 lipca 2012 roku