www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Alimenty   »   Jakie konsekwencje grożą za uchylanie się od alimentów ?

mariusz.szaszor 22 listopada 2011 Jakie konsekwencje grożą za uchylanie się od alimentów ?

Wzory pism dotyczących alimentów

Uporczywe uchylanie się 


Skazanie za popełnienie tego przestępstwa jest możliwe dopiero po ustaleniu, że sprawca umyślnie uchyla się od spełnienia nałożonego na niego obowiązku alimentacji,w sytuacji, gdy ma obiektywną możliwość wykonania tegoż obowiązku. Oznaczato w rzeczywistości, iż sprawca nie łoży na utrzymanie osoby uprawnionej, mimo że ma ku temu możliwości. Nie może więc być mowy o uchylaniu się w sytuacji, gdy zobowiązany do alimentów nie łoży ich wobec braku możliwości wykonywania pracy zarobkowej (gdy np. jest on osobą całkowicie niezdolną do pracy i nieotrzymującą żadnychświadczeń z ubezpieczenia społecznego). O uporczywości świadczy więc przede wszystkim długi okres niedostarczania alimentów osobie uprawnionej oraz prezentowana przez sprawcę zła wola (np. celowe niepodejmowanie pracy zarobkowej, porzucanie pracy, zmiany miejsca pobytu w celu udaremnienia egzekucji alimentów).

Ściganie na wniosek

Ściganie przestępstwa niealimentacji następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego. Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu. Odbycie kary pozbawienia wolności orzeczonej za uchylanie się od wypełniania obowiązku alimentacji nie zwalnia zobowiązanego od płacenia alimentów tak bieżących, jak i zaległych.

Sprawdź również :

Kto musi płacić na swoje dzieci a kto nie ?
Dochodzenie wykonania alimentów 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: kara alimenty obowiązek alimentacyjny
Ocena: 4,35
Mariusz Sząszor
Kancelaria Prawna Mariusz Sząszor. Główne obszary zainteresowań : prawa konsumenta, prawo rodzinne, prowadzenie działalności gospodarczej. Darmowych porad udzielam wyłącznie na forum internetowym.
PORADY: 94    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres