www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Pozostałe   »   Kioski informacyjne pomogą niepełnosprawnym w urzędach

redaktor 17 lipca 2011 Kioski informacyjne pomogą niepełnosprawnym w urzędach

Kioski do końca sierpnia będą testowane w urzędach miast w Katowicach i Chorzowie.

Obecnie wszelkiego rodzaju instytucje wykorzystują już systemy informatyczne. Nie mają one jednak wystarczających rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby osobom niewidzącym i niesłyszącym na swobodne uzyskiwanie informacji w urzędach. Nie istniały dotąd również rozwiązania, które mogłyby wspierać osoby z każdym rodzajem niepełnosprawności.

Pomoc dla niepełnosprawnych

W jaki sposób infomat-e pomoże osobom niepełnosprawnym? Umożliwi np. zdobycie zrozumiałych informacji o wymaganych procedurach załatwiania dowodu osobistego, o dostępności książki w katalogu bibliotecznym, o  prezentowanym w muzeum dziele sztuki lub godzinie odjazdu pociągu.
Jednak - jak zapewniają twórcy systemu - zakres jego możliwości będzie zależał od specyfiki instytucji czy firmy, która zdecyduje się go wdrożyć oraz potrzeb przyszłych użytkowników.

Oprócz urzędów i instytucji administracji publicznej może on być stosowany w sklepach, galeriach handlowych, muzeach, bibliotekach, domach kultury, na pocztach, w bankach, lotniskach, dworcach czy uczelniach. 

Jak działa informat-e

Kiosk ma czujnik wykrywający obecność osoby, która do niego podchodzi. Wtedy uruchamia się ekran z głównymi przyciskami menu, a  osoba podchodząca słyszy komunikat zachęcający do podniesienia słuchawki. 

Osoby całkowicie niesłyszące mogą odczytać informacje na ekranie. "Ponieważ niesłyszący od urodzenia czasem mają problem z językiem polskim, dlatego informacje, które znajdują się w kiosku przedstawiono w bardzo uproszczonej formie. Oprócz tego na ekranie znajduje się wirtualna postać, która przekazuje informacje, posługując się językiem miganym" - opisał kierownik projektu.

Poza dotykowym ekranem, na którym wyświetla się menu, system jest wyposażony w specjalny pulpit, nazywany "manipulatorem", przygotowany z  myślą o osobach niewidomych. Oprócz pulpitu mogą one skorzystać też ze słuchawki i dowiedzieć się m.in., jak dostać się do konkretnego miejsca w urzędzie. Osoby niedowidzące teksty wyświetlane na ekranie mogą powiększyć odpowiednim przyciskiem. W razie potrzeby infomat-e pozwoli na uzyskanie połączenia telefonicznego z osobą właściwą do załatwienia danej sprawy.

Jak zapewniają twórcy, do tej pory nie istniały rozwiązania, które mogłyby wspierać osoby z każdym rodzajem niepełnosprawności, a  równocześnie dostępne dla użytkowników bez dysfunkcji.

Żródło: www.nauka.gov.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: Internet osoby niepełnosprawne
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres