Kto może żądać rozwodu ?
Każdy z małżonków ma legitymację procesową do żądania orzeczenia rozwodu. Podmiotami jedynie uprawnionymi do wniesienia pozwu o rozwód są więc małżonkowie. Prawo nie dopuszcza w tym względzie praktycznie żadnych podmiotowych rozszerzeń ( nikt inny niż małżonkowie nie może wnieść o rozwód ). Sprawy o rozwód podlegają rozpoznaniu w trybie odrębnego postępowania dla spraw małżeńskich ,uregulowanego w art. 425 – 446 kodeksu postępowania cywilnego.
O tym czy żądanie rozwodu zostanie uznane przez sąd niezbędne jest jeszcze ustalenie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia.
Trwały i zupełny rozkład pożycia
Rozkład pożycia małżeńskiego jest:
- zupełny jeśli między małżonkami zostały zerwane więzi: emocjonalne (brak miłości, zaufania), fizyczne (brak współżycia) i gospodarcze. Przyjmuje się, że rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny także wówczas, gdy nastąpiło zupełne zerwanie więzi duchowej i fizycznej, a utrzymują się elementy więzi gospodarczej spowodowane szczególnymi okolicznościami (np. sytuacja finansowa nie pozwalająca na przeprowadzkę jednego z małżonków do innego mieszkania). Występowanie natomiast choćby sporadycznych stosunków fizycznych wskazuje na brak zupełnego rozkładu pożycia.
- trwały jeśli okoliczności konkretnej sprawy oceniane przez pryzmat doświadczenia życiowego pozwalają na stanowcze stwierdzenie, że między małżonkami nie dojdzie już do ponownego nawiązania więzi.
Sprawdż:
Poradnik rozwodowy ABC rozwodu
DZIAŁ IV USTANIE MAŁŻEŃSTWA.
Kto nie może żądać rozwodu ?
Rozwodu nie może żądać małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Zobacz:
Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu ?
Powód i pozwany w sprawie rozwodowej
Małżonkowie w sprawie o rozwód występują w 2 rolach ( powód i pozwany ) Powód to osoba, która wnosi pozew o rozwód (może nim być każdy z małżonków). Pozwanym jest małżonek, z którym powód chce się rozwieść.
W ilu egzemplarzach należy złożyć pozew ?
Zasadą jest, że pozew składamy w tylu egzemplarzach ilu jest uczestników postępowania, w związku z czym w sprawie o rozwód będziemy musieli złożyć 2 egzemplarze pozwu ( w sprawie rozwodowej mamy dwóch uczestników czyli najczęściej powódkę, która jest osobą wnoszącą pozew o rozwód oraz pozwanego ). Drugi egzemplarz pozwu przesyłany jest przez sąd pozwanemu, tak aby ten mógł się zapoznać z jego treścią oraz ustosunkować w dalszej części postępowania rozwodowego. Pozwany ma prawo m.in. do złożenia w sądzie najpóźniej do pierwszej rozprawy, odpowiedzi na pozew o rozwód.
Do pozwu należy dołączyć również:
- odpis zupełny aktu małżeństwa,
- odpisy aktów urodzenia dzieci, o ile są małoletnie,
- zaświadczenie o dochodach.
Zobacz także:
Poradnik rozwodowy ABC rozwodu
Uzasadnienie pozwu o rozwód
Kiedy orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne ?
Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne gdy: 1) wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków; 2) z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (np. żądanie rozwodu przez jednego z małżonków z powodu nieuleczalnej choroby drugiego małżonka); 3) żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia a drugi z małżonków nie wyraża zgody na rozwód zaś brak tej zgody jest zgodny z zasadami współżycia społecznego (np. małżonek odmawiający zgody czyni to ze względu na wspólne małoletnie dzieci).
Temat powiązany:
Poradnik rozwodowy ABC rozwodu
Kiedy sąd nie udzieli rozwodu ?
Podstawa prawna:
- art. 56 - 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
- art. 425 - 446 Kodeksu postepowania cywilnego
Stan prawny na 13 maja 2012 roku