Zawiły system podatkowy
Nasz system podatkowy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych systemów na świecie. Rzesze nikomu niepotrzebnych urzędników musi mieć zajęcie dlatego też przedsiębiorca zobowiazany jest do składania mnóstwa deklaracji i innego rodzaju dokumetów ( deklaracje miesięcze, kwartalne, PIT, VAT, zaliczki na podatek dochodowy i wiele innych ) Skala obowiązków ciążacych na przedsiębiorcy jest tak duża, że skutecznie odstraszają one pewną część społeczeństwa przed podjęciem działalności gospodarczej.
Wysokie koszty ZUSu
Pierwszym wyzawaniem młodego przedsiębiorcy jest składka na ubezpieczenie społeczne. Co miesiac młody przedsiębiorca, bez względu na wynik finansowy odprowadzać musi blisko 900zł do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Składka ta jest bolesna w szczególności dla osób rozpoczynających dzialalność gospodarczą, które dopiero rozkręcają biznes a tym samym potrzebują pieniędzy na swój rozwój. Aktualna wysokość składek ZUS
Prowadzenie ksiegowości
Z prowadzenem księgowości możemy sobie poradzić z tym problemem na trzy sposoby: nauczyć się zasad księgowości i być swoim własnym księgowym ( wymaga sporej wiedzy, czasu i staranności.) Drugą opcję stanowi oddanie naszych ksiąg w ręce biura rachunkowego, często z takim biurem można się kontaktować i przesyłać dokumenty przez internet ( księgowość online ). Na pewno nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale przynajmniej mamy pewność, że naszymi rachunkami zajmuje się osoba doświadczona, poza tym zyskujemy więcej czasu dla siebie. Trzecie rozwiązanie ( nadroższe ) polega na zatrudnieniu księgowego. Wszystkim, którzy prowadzą działalność na niedużą skalę polecamy księgowość interetową, która redukuje koszty do minimum.
Duża odpowiedzialność
Wraz z rozwojej swojej firmy zwieksza się również zakres odpowedzialności. Prowadząc działalność gospodarczą odpowiadamy nie tylko za siebie ale również za swoich pracowników. Jako przedsiębiorca będziemy musieli wziąść na siebie ryzyko osobowe ( nieumyślne błędy naszych pracowników ) Odpowiadamy również za bezpieczeństwo swoich pracowników, terminowość wypłat wynagrodzenia i inne elementy.
Ryzyko gospodarcze i brak stałego dochodu
Element ryzyka tkwi wszędzie. W przeciwieństwie do pracy na etacie przedsiębiorca nie ma pewności co do swoich wpływów ( nikt nigdy nie da nam gwarancji, że nie stracimy etatu nawet w najlepszej firmie). Każdy miesiąc może przynieść coś innego.
Konieczność ciągłej nauki
Konieczność ciągłego doszkalania się. Żeby spełnić oczekiwania klientów i nadążyć za zmieniającymi się standardami i sposobami realizacji zleceń, przedsiebiorca musi się liczyć z koniecznością dalszego kształcenia. Wymaga to nie tylko dodatkowych nakładów, ale przede wszystkim chęci i zapału do nauki i zgłębiania tajników wybranego zawodu. Oczywiście dużo zależy od branży - np. informatyka jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy, dobry webmaster czy administrator bazy danych musi być na bieżąco z nowymi językami programowania i wprowadzanymi standardami.
www.prawnik-online.eu
»
Własna firma »
Formy prawne »
Działalność gospodarcza »
Minusy prowadzenia działalności gospodarczej
redakcja 08 grudnia 2011 Minusy prowadzenia działalności gospodarczej
Jakie są najczęściej wskazywane minusy prowadzenia działalności gospodarczej ? Sprawdźcie sami co najczęściej odstrasza ludzi od podjęcia własnej działalności.

Czytaj również
Skorzystaj już dziś
Dodaj swój komentarz
Skorzystaj z naszych usług

- Wykwalifikowani prawnicy
i adwokaci - Zrozumiały język
- Bezpłatne pytania dodatkowe
- Bezpłatna wycena w ciągu 2h


Popularne porady prawne
1.Prawo nieruchomości
2.Wada istotna - czyli jaka ?
3.ABC rozwodu - rozwód krok po kroku
4.Numer NIP Google - VAT ID number
5.Statystyki rozwodowe - ikonografiki
6.Cofnięcie apelacji - wzór
7.Jak odszukać testament?
8.List motywacyjny - uniwersalny wzór
1.Prawo nieruchomości
2.Odrzucenie spadku
3.ABC rozwodu - rozwód krok po kroku
4.Wada istotna - czyli jaka ?
5.Cofnięcie apelacji - wzór
6.Statystyki rozwodowe - ikonografiki
7.List motywacyjny - uniwersalny wzór
8.Jak odszukać testament?
1.ABC rozwodu - rozwód krok po kroku
2.List motywacyjny - uniwersalny wzór
3.Czynny żal - wzór pisma do Urzędu Skarbowego
4.Zwolnienie lekarskie - kiedy, komu, ile ?
5.Wniosek o urlop macierzyński - wzór z omówieniem.
6.Jak odszukać testament?
7.Lista obecności ? wzór z omówieniem
8.Zasiłek macierzyński - warunki otrzymania zasiłku