www.prawnik-online.eu   »   Własna firma   »   Formy prawne   »   Działalność gospodarcza   »   Minusy prowadzenia działalności gospodarczej

redakcja 08 grudnia 2011 Minusy prowadzenia działalności gospodarczej

Zawiły system podatkowy  

Nasz system podatkowy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych systemów na świecie. Rzesze nikomu niepotrzebnych urzędników musi mieć zajęcie dlatego też przedsiębiorca zobowiazany jest do składania mnóstwa deklaracji i innego rodzaju dokumetów ( deklaracje miesięcze, kwartalne, PIT, VAT, zaliczki na podatek dochodowy i wiele innych ) Skala obowiązków ciążacych na przedsiębiorcy jest tak duża, że skutecznie odstraszają one pewną część społeczeństwa przed podjęciem działalności gospodarczej.  

Wysokie koszty ZUSu

Pierwszym wyzawaniem młodego przedsiębiorcy jest składka na ubezpieczenie społeczne. Co miesiac młody przedsiębiorca, bez względu na wynik finansowy odprowadzać musi blisko 900zł do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Składka ta jest bolesna w szczególności dla osób rozpoczynających dzialalność gospodarczą, które dopiero rozkręcają biznes a tym samym potrzebują pieniędzy na swój rozwój. Aktualna wysokość składek ZUS

Prowadzenie ksiegowości 

Z prowadzenem księgowości możemy sobie poradzić z tym problemem na trzy sposoby: nauczyć się zasad księgowości i być swoim własnym księgowym ( wymaga sporej wiedzy, czasu i staranności.)  Drugą opcję stanowi oddanie naszych ksiąg w ręce biura rachunkowego, często z takim biurem można się kontaktować i przesyłać dokumenty przez internet ( księgowość online ). Na pewno nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale przynajmniej mamy pewność, że naszymi rachunkami zajmuje się osoba doświadczona, poza tym zyskujemy więcej czasu dla siebie. Trzecie rozwiązanie ( nadroższe ) polega na zatrudnieniu księgowego. Wszystkim, którzy prowadzą działalność na niedużą skalę polecamy księgowość interetową, która redukuje koszty do minimum.

Duża odpowiedzialność 

Wraz z rozwojej swojej firmy zwieksza się również zakres odpowedzialności. Prowadząc działalność gospodarczą odpowiadamy nie tylko za siebie ale również za swoich pracowników. Jako przedsiębiorca będziemy musieli wziąść na siebie ryzyko osobowe ( nieumyślne błędy naszych pracowników ) Odpowiadamy również za bezpieczeństwo swoich pracowników, terminowość wypłat wynagrodzenia i inne elementy.  
 
Ryzyko gospodarcze i brak stałego dochodu

Element ryzyka tkwi wszędzie. W przeciwieństwie do pracy na etacie przedsiębiorca nie ma pewności co do swoich wpływów ( nikt nigdy nie da nam gwarancji, że nie stracimy etatu nawet w najlepszej firmie). Każdy miesiąc może przynieść coś innego. 

Konieczność ciągłej nauki 

Konieczność ciągłego doszkalania się. Żeby spełnić oczekiwania klientów i nadążyć za zmieniającymi się standardami i sposobami realizacji zleceń, przedsiebiorca musi się liczyć z koniecznością dalszego kształcenia. Wymaga to nie tylko dodatkowych nakładów, ale przede wszystkim chęci i zapału do nauki i zgłębiania tajników wybranego zawodu. Oczywiście dużo zależy od branży - np. informatyka jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy, dobry webmaster czy administrator bazy danych musi być na bieżąco z nowymi językami programowania i wprowadzanymi standardami. 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: działalność gospodarcza minusy
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres