www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Ojcostwo i macierzyństwo   »   Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa?

redaktor 19 kwietnia 2012 Na czym polega sądowe ustalenie ojcostwa?

Jednym ze sposobów ustalenia pochodzenia dziecka, co do którego nie ma zastosowanie domniemanie ojcostwa lub zostało ono obalone, jest powództwo o sądowe ustalenie ojcostwa narodzonego dziecka. Do złożenia takiego powództwa nie potrzeba niczyjej zgody, a strona dochodząca ustalenia ojcostwa nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Ustalenia mogą żądać matka dziecka, dziecko lub potencjalny ojciec dziecka.

Zobacz:

Pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty - wzór z omówieniem
Pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty
Pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty - pokrycie wydatków związanych z porodem

Powództwo o ustalenie ojcostwa mogą również wytoczyć, prokurator i Rzecznik Praw Obywatelskich, występujący na prawach prokuratora, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletniości. W razie śmierci dziecka, które było powodem w sprawie o ustalenie ojcostwa, ustalenia mogą dochodzić jego zstępni.

Zobacż również:

Ustalenie ojcostwa - pozew z omówieniem.
Rozdział I. Pochodzenie dziecka.

W toku postępowania o ustalenie ojcostwa domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował (utrzymywał stosunki cielesne) z matką dziecka nie dawniej niż w 300, a nie później niż w 181 dniu przed urodzeniem się dziecka.
Nie wyklucza tego domniemania okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną czy mężczyznami. W takim przypadku można zakładać ojcostwo innego mężczyzny tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.

Ciężar wykazania, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne spoczywa na "pierwszym" domniemanym ojcu, gdyż ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Przeczytaj:

TYTUŁ I. PRZEPISY WSTĘPNE

Sądowe ustalenie ojcostwa jest sposobem pozwalającym matce dziecka na ustalenie pochodzenia dziecka od swojego partnera, który nie chciał go uznać za swoje. Umożliwia także faktycznemu ojcu dziecka potwierdzenie swojego ojcostwa wobec dziecka, którego matka blokowała możliwość uznania.

Żródło: Rzecznik Praw Obywatelskich - www.brpo.gov.pl

Stan prawny na 19 kwietnia 2012 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: ustalenie ojcostwa sąd dziecko
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres