Rejestrowanie testamentów nie jest obowiązkowe. Rejestracja w NORT pozwoli uniknąć
problemów wynikających z zaginięcia lub zniszczenia testamentu. Testament
nieodnaleziony traktowany jest tak,
jakby w ogóle nie został sporządzony.
Jakie testamenty można będzie rejestrować ?
Rejestracji testamentu będzie dokonywał notariusz na wniosek spadkodawcy. Będzie można rejestrować testamenty napisane własnoręcznie przez testatora lub mające formę aktu notarialnego. Co istotne, testament własnoręczny (oryginał) musi być wtedy pozostawiony u notariusza na przechowanie. Nie obowiązuje żadna rejonizacja, ani obywatelstwo. Osoba, która zarejestrowała testament, może w każdej chwili zażądać usunięcia wpisu z rejestru.
Co będzie zawierał wpis do NORT ?
Notarialny Rejestr Testamentów zawierać będzie potwierdzenie, że dana osoba sporządziła lub zdeponowała testament w wybranej przez siebie kancelarii notarialnej. Za życia testatora nikt nie będzie mógł tego sprawdzić. Będzie to możliwe, dopiero po jego śmierci za okazaniem skróconego odpisu aktu zgonu. Rejestr ten prowadzony będzie elektronicznie, ale dostęp do niego będą mieć tylko notariusze. Za ich pośrednictwem spadkobierca będzie mógł uzyskać informację o istnieniu testamentu w bazie danych.
Ile to będzie kosztowało ?
Za zarejestrowanie testamentu nie pobiera się opłat. Płatne będzie natomiast wyszukiwanie informacji o zarejestrowanym testamencie.
Źródło: www.ms.gov.pl