www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo spadkowe   »   Testament   »   Notarialny Rejestr Testamentów - jak będzie działał?

redaktor 01 października 2011 Notarialny Rejestr Testamentów - jak będzie działał?

Rejestrowanie testamentów nie jest obowiązkowe. Rejestracja w NORT pozwoli uniknąć problemów wynikających z zaginięcia lub zniszczenia testamentu. Testament nieodnaleziony traktowany jest tak, jakby w ogóle nie został sporządzony.

Jakie testamenty można będzie rejestrować ?

Rejestracji testamentu będzie dokonywał notariusz na wniosek spadkodawcy. Będzie można rejestrować testamenty napisane własnoręcznie przez testatora lub mające formę aktu notarialnego. Co istotne, testament własnoręczny (oryginał) musi być wtedy pozostawiony u notariusza na przechowanie. Nie obowiązuje żadna rejonizacja, ani obywatelstwo. Osoba, która zarejestrowała testament, może w każdej chwili zażądać usunięcia wpisu z rejestru.

Co będzie zawierał wpis do NORT ?

Notarialny Rejestr Testamentów zawierać będzie potwierdzenie, że dana osoba sporządziła lub zdeponowała testament w wybranej przez siebie kancelarii notarialnej. Za życia testatora nikt nie będzie mógł tego sprawdzić. Będzie to możliwe, dopiero po jego śmierci za okazaniem skróconego odpisu aktu zgonu. Rejestr ten prowadzony będzie elektronicznie, ale dostęp do niego  będą mieć  tylko notariusze. Za ich pośrednictwem spadkobierca będzie mógł uzyskać informację o istnieniu  testamentu w bazie danych.  

Ile to będzie kosztowało ?

Za zarejestrowanie testamentu nie pobiera się opłat. Płatne będzie natomiast wyszukiwanie informacji o zarejestrowanym testamencie.

Źródło: www.ms.gov.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: testament spadkodawca rejestr NORT
Ocena: 2126,66
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres