www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo spadkowe   »   Odpowiedzialność za długi   »   Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku

redakcja 18 listopada 2011 Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku

Wejherowo, 18 listopada 2001 r.

Do Sądu Rejonowego w Gdańsku
Wydział II Cywilny

Wnioskodawczyni:     Marta Zasławska
zam. w Wejherowie przy ul. Puckiej 34
reprezentowana przez adwokata
Henryka Pawlickiego
prowadzącego kancelarię adwokacką
w Wejherowie przy ul. Grunwaldzkiej 20.

Uczestnicy postępowania:    1. Karolina Bryk
zam. w Gdańsku
przy ul. Żabi Kruk 34/7,

2. Ignacy Bryk
zam. w Elblągu
przy ul. Warszawskiej 234/5.

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku.

W imieniu wnioskodawczyni, na podstawie udzielonego mi pełnomocnictwa z podpisem urzędowo poświadczonym (przez notariusza Wandę Kownacką):

1.    oświadczam, iż uchylam się od skutków prawnych oświadczenia złożonego przez Martę Zasławską przed Sądem Rejonowym w Gdańsku w dniu 12 lutego 2000 r. w sprawie II Ns 234/00, treścią którego było przyjęcie spadku po Juliuszu Bryku, zmarłym 28 listopada 1999 r. w Gdańsku i tam ostatnio stale zamieszkałym na podstawie ustawy wprost,

2.    wnoszę o zatwierdzenie przez Sąd oświadczenia wskazanego w pkt 1,

jednocześnie:

3.    oświadczam, że spadek po Juliuszu Bryku, zmarłym 28 listopada 1999 r. w Gdańsku i tam ostatnio stale zamieszkałym na podstawie ustawy przyjmuję z dobrodziejstwem inwentarza.

UZASADNIENIE

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku toczyło się postępowanie w sprawie II Ns 234/00 o stwierdzenie nabycia spadku po Juliuszu Bryku, zmarłym 28 listopada 1999 r. w Gdańsku i tam ostatnio stale zamieszkałym. W toku tego postępowania na rozprawie w dniu 12 lutego 2000 r. Marta Zasławska złożyła ustnie do protokołu oświadczenie o przyjęciu spadku z ustawy wprost.

(dowód:    akta sprawy II Ns 234/00 Sądu Rejonowego w Gdańsku)

Składając swoje oświadczenie wnioskodawczyni opierała się na twierdzeniach innych spadkobierców, że spadkodawca nie posiadał długów. Pozostali uczestnicy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku na wcześniejszej rozprawie w dniu 25 stycznia 2000 r., na której wnioskodawczyni  nie mogła być obecna, złożyli oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. O fakcie tym Marta Zasławska nie została poinformowana. Postanowieniem z dnia 12 lutego 2000 r. Sąd stwierdził, że spadek po Juliuszu Bryku na podstawie ustawy nabyli wnioskodawczyni wprost w 1/3 części oraz uczestnicy postępowania z dobrodziejstwem inwentarza również w 1/3 części każde z nich.

(dowód:    akta sprawy j.w., zeznania wnioskodawczyni)

Już po zakończeniu postępowania w sprawie II Ns 234/00 okazało się, że spadkodawca miał znaczne długi, które przewyższają wartość udziału w spadku po nim należny wnioskodawczyni. Marta Zasławska została rozmyślnie wprowadzona w błąd po to, by wierzyciele skierowali egzekucję długów jedynie do jej majątku osobistego bez żadnych ograniczeń. Uczestnicy postępowania uznali bowiem, że jako - ich zdaniem - osoba majętna, wnioskodawczyni może ponieść ciężar niefrasobliwości finansowej spadkodawcy. Z taką argumentacją wnioskodawczyni oczywiście się nie zgadza i oświadcza, że gdyby w dacie 12 lutego 2000 r. wiedziała o długach spadkodawcy, nie złożyłaby oświadczenia, którego treść znajduje się w protokole rozprawy z tego dnia. Przed złożeniem oświadczenia o odrzuceniu spadku powstrzymuje wnioskodawczynię jedynie fakt, że posiada ona dwoje małoletnich dzieci, które po takim oświadczeniu z pewnością dziedziczyłyby tę kłopotliwą schedę.

(dowód:    zaznania wnioskodawczyni)

Mając powyższe na uwadze oraz treść 1019 § 1-3 k.c. oświadczenia oraz wniosek wskazane w petitum niniejszego pisma są konieczne i uzasadnione.

Henryk Pawlicki
    adwokat

Załączniki:
1. dwa odpisy pisma,
2. pełnomocnictwo z podpisem urzędowo poświadczonym.

Sprawdź również : 

TYTUŁ V PRZYJĘCIE I ODRZUCENIE SPADKU

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: spadek przyjęcie spadku uchylenie
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1591    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres