Pojawiają się wątpliwości o bezpieczeństwo tych systemów oraz o ewentualne problemy techniczne i praktyczne w ich użyciu. Program PIT 2020 może być ogromnym odciążeniem podatnika od trudu wypełniania skomplikowanych formularzy podatkowych, może umożliwić oszczędność czasu spędzonego na pracy oraz w kolejkach w urzędzie i na poczcie. Jak więc przygotować się do przejścia w cyfrowy świat PIT? Jak bezpiecznie rozpocząć przygodę z PIT online w 2020 roku?
Słowniczek informacji podstawowych
Przed przystąpieniem do pracy, osobom bez doświadczenia w rozwiązaniach elektronicznych warto wyjaśnić czym są PIT online, e-deklaracje, czy Twój e-PIT. Wypada także wytłumaczyć dlaczego nie każdy PIT przygotowany na komputerze, będzie elektroniczną deklaracją PIT online.
- PIT online – w dużym uproszczeniu to po prostu potocznie uzyskana nazwa, stosowana do określenia deklaracji podatkowej PIT, którą przygotowuje się za pomocą komputera, tabletu lub smartfona (telefonu komórkowego) i przesyła następnie przez Internet do urzędu skarbowego;
- E-deklaracja – to inaczej określenie e-PIT, czyli elektronicznej deklaracji podatkowej, przygotowywanej w specjalnej aplikacji (programie) na komputerze i przesyłana w odpowiedni sposób (za pomocą specjalnych elektronicznych bramek przesyłu informacji) do organów podatkowych;
- Twój e-PIT – to specjalny system, w którym Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje za podatnika zeznanie podatkowe. Dokument czeka w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym, a Ministerstwo Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej umożliwia mu jego modyfikacje, akceptacje lub odrzucenie.
Czy każdy przygotowany na komputerze PIT będzie ważny?
To bardzo ważne pytanie, które zwraca uwagę na to, że nie każdy dokument, czy formularz przygotowany na komputerze nie będzie wiążącą elektroniczną deklaracją. W Internecie można znaleźć formularze, wypełnić je i wydrukować. Tak wypełniony PIT, z założenia należy jednak przesłać w formie tradycyjnej (listu poleconego Poczty Polskiej) do organów podatkowych lub złożyć go w odpowiednim urzędzie skarbowym. Błędem będzie załączenie skanu takiego dokumentu, czy pliku PDF do wiadomości e-mail i przesłanie do organów podatkowych. Taki PIT nie zostanie poprawnie złożony.
Aby złożyć elektroniczną e-deklarację, należy ją przygotować w nadającej się do tego aplikacji lub programie. Praca może odbywać się za pomocą oprogramowania zainstalowanego na komputerze, lub poprzez przeglądarkę internetową (niektórzy producenci oprogramowania umożliwiają taką pracę na swoich stronach www).
Następnie, po ukończeniu pracy nad e-deklaracją, podatnik może wysłać ją przez specjalny program (w którym pracował), który dostosowany jest do wymogów organów podatkowych. Poprawnie złożony PIT powoduje możliwość wygenerowania odpowiedniego formalnego potwierdzenia – czyli UPO (urzędowego poświadczenia odbioru). Jest to elektroniczny dokument, równoważny do potwierdzenia nadania listu poleconego.