www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Rozwód   »   Podział spółdzielczego mieszkania lokatorskiego po rozwodzie ? czy jest możliwy?

redaktor 26 września 2014 Podział spółdzielczego mieszkania lokatorskiego po rozwodzie ? czy jest możliwy?

Dopiero podział majątku wspólnego stanowi o sposobie podziału mieszkania byłych małżonków. Na podstawie art. 58 par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego majątek dorobkowy małżonków może zostać podzielony na ich zgodny wniosek w czasie sprawy rozwodowej albo bezterminowo po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Sposób podziału mieszkania po rozwodzie zależy od jego statusu prawnego (mieszkanie lokatorskie, mieszkanie własnościowe). Zobaczmy świetle obowiązujących przepisów dzielone jest po rozwodzie spółdzielcze mieszkanie lokatorskie.

Zobacz:

Majątek po rozwodzie – kiedy i jak go podzielić

W świetle art. 9 ust. 5 Ustawy z dnia 15. grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r., poz. 1222 (dalej: ustawa) prawo do spółdzielczego mieszkania lokatorskiego przysługuje obojgu małżonkom albo tylko jednej osobie.

Ustanie małżeństwa

Prawo do spółdzielczego mieszkania lokatorskiego po orzeczeniu rozwodu nie przysługuje obojgu byłym małżonkom. Sąd przy podziale majątku dorobkowego nie podzieli takiego mieszkania tylko przyzna je  jednej osobie. Będzie nią rodzic wychowujący maloletnie dziecko/dzieci. Stosownie do  art.  13 ust. 1 niniejszej ustawy po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa.

Termin dodatkowy

Jeśli  niniejszy termin zostanie przekroczony, wtedy spółdzielnia  wyznaczy termin dodatkowy nie krótszy niż 6 miesięcy. Jego niezachowanie powoduje skutkuje podjęciem przez spółdzielnię uchwały o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu (art. 13 ust. 2 ustawy).

Deklaracja członkowska

W przypadku, gdy prawo do lokalu mieszkalnego w zasobach spółdzielni mieszkaniowej sąd przyzna rozwiedzinemu małżonkowi, który nie jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej, wówczas  tenże ma obowiązek w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu, złożyć deklarację  o przyjęcie w poczet członków spółdzielni (art. 14 ust. 1 ustawy).

Ważne!

W sytuacji, gdy nastąpi wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie niezachowania przez byłych małżonków terminu ustawowego lub dodatkowego, wtedy roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują dzieciom i innym osobom bliskim ( art. 15 ust. 1 ustawy).

Podstawa prawna:

- art. 9 ust. 5, art. 13 – 15 Ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst. jedn.: Dz.U. z 2013 r., poz. 1222)

Stan prawny na 26 września 2014 roku

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: podział majątku poradnik rozwodowy mieszkanie mieszkanie po rozwodzie
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres