W związku z rozbieżnościami w istniejącej linii orzeczniczej SN tj. wyrokiem SN z dnia 12 maja 2005 r. (I PK 248/04), wyrokiem SN z dnia 6 stycznia 2009 r. (II PK 117/08) odnoszących się do kwestii ochrony świadczeń, które nie są wynagrodzeniem za pracę do Sądu Najwyższego zostało skierowane zapytanie prawne: Czy odszkodowanie należne pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę podlega ochronie przed potrąceniami na podstawie art. 87 par. 1 Kodeksu pracy?
Sprawdż:
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę
W dniu 17 stycznia 2013 r. została wydana Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego (II PZP 4/12) w której czytamy: „Odszkodowanie należne pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę na podstawie art. 55 par. 1 [1] k.p. nie podlega ochronie przewidzianej w art. 87 par. 1 k.p.”
Z uzasadnienia uchwały wynika:
„(...) tytuł rozdziału II i poszczególne jego przepisy operują pojęciem wynagrodzenia za pracę (wprawdzie niemającym na gruncie Kodeksu pracy legalnej definicji, ale którego sens wyinterpretowany z szeregu przepisów, zwłaszcza art. 22 par. 1, art. 78 i art. 80 k.p., wskazuje, iż terminem tym objęte jest wynagrodzenie będące zapłatą za wykonaną pracę wraz z wynagrodzeniem gwarancyjnym), to trudno przyjąć, iż przepisy te dotyczą także innych świadczeń związanych z pracą, o jakich mowa w dziale trzecim Kodeksu pracy, a tym bardziej, by zakresem ich unormowań objęte były odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy, uregulowane w dziale drugim Kodeksu. (...).
(...) W przypadku art. 87 k.p. trudno znaleźć argumenty za uznaniem, że ochrona innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą, w tym odszkodowań z tytułu rozwiązania stosunku pracy, jest niezbędna dla stosowania tak samej instytucji ochrony wynagrodzenia za pracę, jak i przepisów dotyczących tychże innych świadczeń”.
Więcej: http://www.sn.pl/Sites/orzecznictwo/Orzeczenia2/II%20PZP%204-12.pdf
Żródło: Sąd Najwyższy – www.sn.pl