Zawiadomienie o zastosowaniu kary porządkowej.doc
Zawiadomienie o zastosowaniu kary pieniężnej.doc
Nałożenie kary nagany / umpomnienia / pieniężnej.doc
Informacja o wymierzeniu kary pieniężnej.doc
Zawiadomienie o nałożeniu kary porządkowej.doc
Sprzeciw pracownika od kary porzadkowej 1.doc
Sprzeciw pracownika od kary porzadkowej 2.doc
Sprzeciw pracownika od kary porządkowej 3.doc
Częściowe uwzględnienie sprzeciwu od kary porządkowej.doc
Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej.doc
Pozew o uchylenie kary porządkowej.doc
Na podstawie art. 110 Kodeksu pracy o zastosowanej karze regulaminowej
pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie. Podaje w nim:
1) rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych;
2) datę ich naruszenia przez pracownika;
3) pouczenie o możliwości
zgłoszenia sprzeciwu do pracodawcy w określonym terminie.
Odpis zawiadomienia zostaje złożony do akt osobowych pracownika.
Prawo do wniesienia sprzeciwu przysługuje pracownikowi w terminie 7 dni od otrzymania od pracodawcy zawiadomienia o nałożeniu kary regulaminowej.
Kiedy do pracodawcy ?
Pracownik może wnieść niniejszy sprzeciw do pracodawcy, jeżeli uważa, że brak jest podstaw do ukarania albo, jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa (art. 112 par.1 K.p.).
Przykłady:
1. Pracodawca ukarał karą upomnienia pracownika za to, że przebywał na zwolnieniu lekarskim i dezorganizował mu pracę. Taka kara nie jest przewidziana w art. 108 par. 1 K.p.
2. W listopadzie br pracodawca ukarał pracownika upomnieniem za to,w lipcu wyszedł z pracy dwie godziny wcześniej nie zgłaszając przełożonemu, że prosi przepustkę. Niniejsza kara została nałożona po upływie terminów z art.109 par. 1 K.p.
3. Pracodawca ukarał pracownika karą pieniężną, ale przed nałożeniem kary nie wysłuchał wyjaśnień pracownika. W tym przypadku został naruszony tryb stosowania kar porządkowych wskazany w art. 109 par. 2 K.p.
4. Pracodawca nałożył na pracownika karę pieniężną w wysokości dwudniowego wynagrodzenia za pracę. Taka wysokość kary nie jest przewidziana w art.108 par. 3 K.p. Ustawodawca w tym artykule wskazuje karę nie wyższą od jednodniowego wynagrodzenia pracownika.
5. Pracodawca ukarał pracownicę obniżeniem jej jednego dnia z wymiaru przysługującego urlopu na „żądanie” za to, że korzystała z przysługującego jej prawa do zasiłku opiekuńczego na chore roczne dziecko. Niniejsza kara nie jest zawarta w katalogu kar porządkowych (art. 108 par. 1 i 2 K.p.). Co istotne, w świetle art.34 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U . z 2010 r. nr 77, poz. 512) jeżeli opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem do lat 2, wtedy zasiłek opiekuńczy przysługuje mimo tego, że dziecko ma zapewnioną opiekę przez drugiego z rodziców.
Sprzeciw powinien mieć w celach dowodowych formę pisemną. Podany w art. 112 par. 1 zd. 1 K.p. 7- dniowy termin wniesienia sprzeciwu jest terminem zawitym prawa materialnego. Przykładowo, jeżeli pracownik otrzymał pismo ukaraniu w dniu 10 listopada br, wówczas, może on złożyć sprzeciw do 17 listopada br. Liczone są zawsze dni kalendarzowe.Termin ten nie podlega on przywróceniu. Oznacza to, że gdy pracownik wniesie sprzeciw po jego upływie, pracodawca ma prawo w ogóle go nie rozpatrzyć.
Przykład:
Pracownik został ukarany karą pieniężną za spożywanie alkoholu w czasie pracy. Od decyzji pracodawcy wniósł on sprzeciw w terminie 14 dni, ponieważ przebywał na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca nie uwzględnił jego sprzeciwu z uwagi na to, że, zgodnie z art. 112 par. 1 zd. 1 K.p. termin na wniesienie sprzeciwu wynosi 7 dni od dnia zawiadomienia pracownika o karze. Niniejszy termin nie podlega przywróceniu. Korzystanie przez pracownika ze zwolnienia lekarskiego nie stanowi żadnego usprawiedliwienia.
Sprzeciw po terminie ?
Brak pouczenia w sprawie sprzeciwu, uzasadnia wniesienie go po tym terminie.
Przykład:
Pani Maria, samotna matka w październiku br. dwa razy o 1 godzinę spóźniła się do pracy, ponieważ jej opiekunka do dziecka nie dojechała na czas. Pracodawca ukarał ją za to karą pieniężną. W swoim piśmie nie podał terminu w jakim pracownica może się odwołać od nałożonej na nią kary. Pani Maria dowiedziała się od znajomej, że ma prawo wnieść sprzeciw od nałożonej na nią kary. Pracownica skorzystała z tej możliwości. Wniosła sprzeciw po wymaganym ustawowo terminie, uzasadniając to brakiem jego podania przez pracodawcę.
W wyniku wewnątrzzakładowego trybu odwoławczego kara może być zostać uznana za niebyłą lub sprzeciw pracownika może zostać odrzucony. Pracodawca może również częściowo uwzględnić sprzeciw poprzez zmniejszenie nałożonej kary.
Ważne!
Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu. Pracodawca musi usunąć wtedy z akt osobowych pracownika zawiadomienie o ukaraniu (art. 113 par. 2 K.p.).
Kiedy do sądu pracy?
Na podstawie art. 112 par. 2 K.p. pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary porządkowej. W tezie 2 wyroku z dnia 9 maja 2000 r., I PKN 626/99 (OSNP 2001 nr 20, poz. 615) Sąd Najwyższy stwierdził, że termin wystąpienia do sądu pracy o uchylenie kary porządkowej jest terminem zawitym prawa materialnego i nie podlega przywróceniu.
Przykład:
Pracownik otrzymał karę pieniężną w wysokości dwudniowego wynagrodzenia za opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia. Nie wnosił on wtedy sprzeciwu do pracodawcy, tylko od razu wystąpił do Sądu pracy o uchylenie nałożonej na niego kary. Sąd pracy oddalił powództwo, ponieważ pracownik w pierwszej kolejności powinien w ciągu 7 dni od otrzymania pisma o ukaraniu wnieść sprzeciw do pracodawcy.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1999 r., I PKN 644/98, OSNP 2000, nr 11, poz. 419 (status obowiązujący) wystąpienie pracownika do sądu z powództwem o uchylenie bezprawnie nałożonej kary porządkowej może nastąpić tylko po wyczerpaniu postępowania wewnątrzzakładowego, to jest po wniesieniu w terminie sprzeciwu do pracodawcy.
Ustawowy tryb odwoławczy od zastosowanej kary porządkowej może być ukształtowany korzystniej dla pracowników poprzez odpowiednie zapisy w układzie zbiorowym pracy albo regulaminie pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 marca 2000 r. (I PKN 564/99, OSNAPiUS 2001, nr 16, poz. 514):„(…) nie istnieją przeciwwskazania, aby przewidziany w art. 112 par. 1 k.p. powszechny tryb odwoławczy od zastosowanej kary porządkowej został ukształtowany korzystniej w pozakodeksowych źródłach prawa pracy”.
Jeżeli sprzeciw pracownika zostanie uwzględniony przez pracodawcę lub nałożona na niego kara zostanie uchylona przez sąd, wówczas w świetle art.112 par.3 Kp. pracodawca jest obowiązany zwrócić pracownikowi równowartość kwoty nałożonej na niego kary.
Podstawa prawna:
- art. 110 K.p.;
- art.112 K.p.;
- wyrok SN z
dnia 7 kwietnia 1999 r., I PKN 644/98
(OSNP 2000, nr 11, poz. 419)
Stan prawny na 13 listopada 2011 roku