www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Rodzice a dzieci   »   Przymusowe odebranie małoletniego na kontakty z uprawnionym przez kuratora sądowego

marcin.zaborek 13 listopada 2011 Przymusowe odebranie małoletniego na kontakty z uprawnionym przez kuratora sądowego

Podkreślić należy, iż w warunkach utrudniania kontaktów przez osobę zobowiązaną, sąd, w trybie art. 598 6 k.p.c. na wniosek uprawnionego rodzica, zleca przymusowe odebranie małoletniego przez kuratora sądowego. Oczywiście sąd po wpłynięciu wniosku zazwyczaj wyznacza zobowiązanemu krótki termin, w którym powinien on zastosować się do treści postanowienia, a dopiero gdy nie zastosuje się do takiego zobowiązania, zleci przymusowe odebranie dziecka kuratorowi sądowemu.

Wówczas kurator w terminie realizacji kontaktu najpierw podejmuje samodzielnie próbę odebrania małoletniego informując zobowiązanego o konieczności wydania małoletniego na kontakt. Nie wyklucza to jednakże odebrania dziecka przez kuratora, wraz z asystą Policji, a następnie przekazanie dziecka pod opiekę uprawnionemu. Takie czynności mogą być powtarzalne za każdym razem, gdy rodzic zobowiązany do wydania dziecka nie stosuje się do treści postanowienia sądu. 

Każde takie działanie jest niewątpliwym przeżyciem dla dziecka, choć w pewnych sytuacjach polegających na uniemożliwianiu spotkań przez zobowiązanego, jest jedyną skuteczną formą umożliwienia realizacji postanowienia sądu i w konsekwencji doprowadza do pełnej realizacji kontaktów. Wydaje się, że żaden odpowiedzialny rodzic opiekujący się dzieckiem nie powinien, swoim celowym działaniem, doprowadzić do podjęcia zrealizowanie się takiej właśnie procedury przymusowego odebrania dziecka ma termin kontaktu.

Podkreślić należy, że w sytuacji, gdy zobowiązany utrudnia odbiór małoletniego przez kuratora, to zgodnie z art. 59811§1 k.p.c., kurator jest zobligowany do powiadomienia o powyższym fakcie prokuratora.

Podsumowując, podstawą do odebrania dziecka przez kuratora jest zaistnienie utrudniania kontaktów przez rodzica, u którego małoletni przebywa, o czym więcej możecie Państwo przeczytać w moim artykule „Co zrobić w razie utrudniania kontaktów z dzieckiem”. Warto pamiętać, że radykalne zachowania rodzica zobowiązanego i notoryczne łamanie przez niego postanowienia sądu w przedmiocie kontaktów, może ostatecznie doprowadzić do uznania, iż lepsze warunki opiekuńczo-wychowawcze dziecko będzie miało u drugiego z rodziców (w tym przypadku uprawnionego), bowiem w dotychczasowym miejscu zamieszkania istnieje realne zagrożenie dla bezpieczeństwa emocjonalnego małoletniego.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: sąd dziecko uprawniony kontakty z dzieckiem kurator sądowy utrudnianie kontaktów
Ocena: 2,87
Marcin Zaborek
Marcin Zaborek- absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, aplikant adwokacki III roku w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, w latach 2003-2006 społeczny kurator sądowy, od 2006 r. zawodowy kurator sądowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich, w latach 2008-2009 delegowany do pełnienia obowiązków Głównego Specjalisty w Wydziale Kurateli Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, od 2010 r. starszy kurator zawodowy wykonujący orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich. Od ponad 8 lat zajmuję się problematyką szeroko pojętego prawa rodzinnego i zagadnień pokrewnych. Ponadto specjalizuję sie w wybranych aspektach prawa cywilnego i karnego, jak również prowadzę blog dotyczący kontaktów z dzieckiem, udzielam porad prawnych, a także biorę udział w rozprawach sądowych klientów [url]www.kontaktyzdzieciem.pl[/url] Kontakt: 604 092 158, e-mail marcin.zaborek@wp.pl.
PORADY: 15    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres