Sąd nie podzieli kredytu hipotecznego
Podział majątku małżonków może zostać przeprowadzony na ich zgodny wniosek w czasie sprawy rozwodowej (art.58 par. 3 KRO), albo bezterminowo po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Z żądaniem podziału majątku może wystąpić do sądu rodzinnego każde z rozwiedzionych małżonków. Roszczenie to bowiem nie przedawnia się.
Kredyt hipoteczny, który został udzielony w czasie trwania małżeństwa także po rozwodzie w dalszym ciągu obciąża oboje małżonków.
Sąd nie rozdzieli zobowiązań wobec banku, który udzielił długoterminowego kredytu mieszkaniowego. Kredyt trzeba będzie nadal spłacać.
Negocjacje z bankiem
Byli małżonkowie muszą zadecydować o tym, czy mieszkanie będzie w dalszym ciągu spłacane wspólnie lub zobowiązanie to przejmie jedno z nich. O podjętej decyzji trzeba powiadomić bank, który udzielił kredytu. Należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentacja o dochodach. Bank z kolei zweryfikuje zdolność kredytową wskazanej osoby i wyda decyzję.
W przypadku, gdy spłata rat kredytu będzie opóżniona lub niezapłacona , wtedy bank upomni się o nią od każdego z kredytobiorców. Tak stanowi art. 366 par. 1 K.c. o odpowiedzialności solidarnej dłużników. Dla banku nie jest ważny ani orzeczony rozwód, ani to, kto aktualnie przebywa w tym mieszkaniu. Istotne jest spłacanie rat zgodnie z umową kredytową.
Co istotne, za zgodą banku można zmienić również współkredytobiorcę. Zezwala na to art. 519 par. 1 K.c. zgodnie z którym osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu). Współkredytobiorcą może być przykładowo nowy partner życiowy jednego z byłych współmałżonków. W takiej sytuacji poprzez zmianę warunków umowy kredytowej nastąpi odłączenie jednej osoby od kredytu a przyłączenie w jej miejsce nowej.
Zajęcie mieszkania
W razie niespłacenia kredytu hipotecznego bank zajmie mieszkanie i sprzeda je. Wynika to z art. 65 ust. 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r., nr 131 poz. 1075) : „W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka).”
…i nie tylko
Za dług zabezpieczony hipoteką dłużnicy odpowiadają całym majątkiem. Bank ma zatem prawo zająć nie tylko mieszkanie, lecz również środki na rachunkach bankowych oraz rachunkach oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych i rachunkach terminowych do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego (art.54 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r., nr 72. poz. 665).
Podstawa prawna:
- art. 336 par. 1 K.c.;
- art. 519 par. 1 K.c.;
- art. 65 ust. 1 Ustawy z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r., nr 131 poz. 1075)
Stan prawny na 22 stycznia 2012 roku