Oczywiście najwygodniej byłoby ustalić wszystkie lub przynajmniej część spornych kwestii jeszcze przed rozpoczęciem przewodu sądowego. Jednak z uwagi na to, że rozwód jest zazwyczaj bardzo trudną sytuacją pod względem emocjonalnym, nie zawsze wydaje się to możliwe. Wtedy warto pomyśleć nad skorzystaniem z pomocy mediatora – jest to rozwiązanie w pełni zgodne z polskim porządkiem prawnym oraz bardzo popularne w innych krajach.
Celem postępowania mediacyjnego nie jest pojednanie dwóch stron, ale pomoc w ustaleniu najważniejszych dla nich kwestii. Mediator pomaga w sformułowaniu oczekiwań każdego z małżonków. Jest to swojego rodzaju „moderator dyskusji”, który stroi na straży porządku, trzymania się głównych tematów oraz pozwala na wysłuchanie się stron w przyjaznych, komfortowych warunkach, co często ma kapitalne znaczenie po wielu miesiącach kłótni.
Tematem mediacji może być zarówno ustalenie czy rozwód odbędzie się z orzekaniem winy, jak i podział majątku wspólnego, ustalenie sposobu opieki nad dziećmi, a nawet porozumienie się w sprawie alimentów. Najważniejsze jest to, że to sami małżonkowie podejmują ostateczne decyzje, a nie oddają wszystkiego w ocenę sądu.
Mediacja to nie tylko szansa na porozumienie się w priorytetowych sprawach, ale także możliwość przeprowadzenia szybkiego rozwodu. Jeśli podczas spotkania mediacyjnego strony ustaliły wspólne rozwiązanie, zazwyczaj sąd w pełni przychyla się do ich ustaleń. Tym sposobem postępowanie przed sądem może zakończyć się już podczas pierwszej rozprawy i może obejmować nie tylko samo orzeczenie rozwiązania małżeństwa, ale także kwestie opieki nad dziećmi oraz podziału majątku. W końcowym efekcie, cały rozwód może być nawet kilka razy tańszy, ponieważ nie ma konieczności wnoszenia dodatkowych pism, powoływania biegłych rzeczoznawców itp.