Strajk może zostać zorganizowany bez zachowania tych zasad, jeżeli bezprawne działanie pracodawcy uniemożliwiło przeprowadzenie rokowań lub mediacji, a także w wypadku, gdy pracodawca rozwiązał stosunek pracy z prowadzącym spór działaczem związkowym.
Podstawowe wymogi dotyczące prowadzenia strajku
Udział w strajku jest dobrowolny, nikogo nie można zmusić do udziału w strajku. Niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu lub bezpieczeństwu państwa. Niedopuszczalne jest organizowanie strajku w służbach wymienionych w art. 19 ust.2 ( ABW, Policja, CBA, SG …. ) Prawa do strajku pozbawieni są pracownicy zatrudnieni w organach włazy państwowej, administracji rządowej i samorządowej, sądach oraz prokuraturze.
Ogłoszenie strajku
Strajk zakładowy ogłasza organizacja związkowa po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięło udział, co najmniej 50% pracowników zakładu pracy. Strajk wielozakładowy ogłasza organ związku wskazany w statucie po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników poszczególnych zakładach pracy, które maja być objęte strajkiem, jeżeli w głosowaniu w każdym z tych zakładów wzięło udział, co najmniej 50% pracowników. Ogłoszenie strajku powinno nastąpić, co najmniej na 5 dni przed jego rozpoczęciem.
Pozostałe zagadnienia dotyczące strajku ( zasady prowadzenia)
Organizatorzy strajku są obowiązani współdziałać z kierownikiem zakładu pracy w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony mienia zakładu pracy i nieprzerwanej pracy obiektów, urządzeń i instalacji, których unieruchomienie mogłoby stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego lub przywrócenie normalnej działalności zakładu. Udział pracownika w legalnym strajku nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych. W okresie legalnego strajku pracownik zachowuje prawo do ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy. Związki zawodowe mogą zadecydować o utworzeniu funduszu strajkowego, który rekompensowałby osobą biorącym w nim udział utracone świadczenia.