www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Pozostałe   »   Studenci i absolwenci prawa w drodze po cenne doświadczenie

redaktor 14 października 2015 Studenci i absolwenci prawa w drodze po cenne doświadczenie

Ci pierwsi mają szansę na płatne praktyki, drudzy na aplikację. Łączy ich jedno ? możliwość postawienia pierwszych, trudnych kroków w zawodzie pod opieką doświadczonych i wykwalifikowanych mecenasów.

O projekcie, który potrwa do końca października, rozmawiamy z Tomaszem Durajem, partnerem w Kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy.

Panie mecenasie, skąd pomysł na realizację projektu „Zostań mecenasem”?

Już kilka lat temu zauważyliśmy, że studenci, a w następstwie i absolwenci prawa, mają ogromny problem z rozpoczęciem kariery zawodowej. To jest w zasadzie problem całego rynku pracy w Polsce. Dziś pracodawcy nie poszukują pracowników wykwalifikowanych, lecz przede wszystkim doświadczonych. To nie dyplom daje obecnie przepustkę do upragnionego stanowiska, a przepracowane miesiące czy lata. Wszyscy oczekują od pracowników natychmiastowych rezultatów, a do tego potrzebne jest doświadczenie. Pracodawcy niechętnie poświęcają czas na szkolenie młodych pracowników. Poniekąd to efekt kryzysu, który uderzył kilka lat temu w niemal cały rynek. W tym wszystkim zapomniano jednak o tym, że wśród młodych, świeżo upieczonych absolwentów można znaleźć naprawdę wartościowych pracowników. Dlatego w zeszłym roku podjęliśmy decyzję – zrealizujemy projekt, który pozwoli absolwentom, a nawet studentom, na postawienie pierwszych, trudnych kroków w zawodzie pod okiem doświadczonych oraz wykwalifikowanych mecenasów. 

Z jakim zainteresowaniem spotkała się pierwsza edycja?

Większym, niż się spodziewaliśmy. To tylko potwierdziło nasze przypuszczenia, że dziś młodzi adepci prawa mają problem z rozpoczęciem swojej drogi zawodowej. Planowaliśmy przyjąć trzech studentów na płatne praktyki oraz trzech aplikantów. Tymczasem było tak wielu chętnych, prezentujących wysoki poziom, że w sumie przyjęliśmy dwóch studentów oraz pięciu aplikantów. Już po pierwszych dniach projektu wiedzieliśmy, że będziemy go kontynuować także w tym roku.

Jak studenci mogą ubiegać się o płatny staż w Państwa kancelarii?

Przede wszystkim poszukujemy studentów czwartego bądź piątego roku. Cały proces aplikowania składa się z czterech prostych kroków. Pierwszy z nich jest najłatwiejszy: wystarczy wejść na stronę projektu www.zostanmecenasem.pl i zarejestrować się. Następnie trzeba zmierzyć się z jednym z przygotowanych przez kancelarię casusów, wziąć udział w teście przeprowadzanym w naszej kancelarii, a na samym końcu spotkać się z nami na rozmowie kwalifikacyjnej. Oczywiście na ostatni etap zaproszeni zostają naszym zdaniem najlepsi kandydaci.

A w przypadku absolwentów?

Absolwenci są już po egzaminie, więc w procesie rekrutacji nie organizujemy im dodatkowego testu. Muszą się jedynie zarejestrować, zaprezentować wynik z egzaminu, zmierzyć się z naszym casusem, a na koniec spotkać się z nami na rozmowie kwalifikacyjnej.

Casus wydaje się istotnym elementem tego projektu

To prawda. Dzięki niemu będziemy mogli bowiem zaobserwować tok rozumowania naszych kandydatów. To bardzo ważny aspekt pracy w zawodzie mecenasa. Na rozwiązanie casusu kandydaci będą mieli ograniczony czas, ale nie szybkość będzie oceniana, lecz umiejętność logicznego myślenia. Dlatego jeśli mógłbym coś doradzić studentom i absolwentom zainteresowanym naszym projektem: nie zwracajcie uwagi na czas. Skupcie się nad przedstawieniem toku rozumowania, logiką wywodu prawniczego oraz postarajcie się o jasność przekazu, tak aby był czytelny. 

 Wiadomo zatem, jakich kandydatów poszukujecie. Dlaczego warto ubiegać się o współpracę z kancelarią?

Po pierwsze jesteśmy dynamicznie rozwijającą się kancelarią, z wieloma sukcesami na koncie. Od kilku lat jesteśmy notowani w różnego rodzaju rankingach dotyczących kancelarii. Po drugie, pracujemy dla największych marek i firm w kraju. Po trzecie, mamy w swoim zespole doświadczonych i wykwalifikowanych prawników, adwokatów, radców prawnych. Na co dzień współpracujemy z doradcami podatkowymi, biegłymi rewidentami, rzecznikami patentowymi czy uniwersyteckimi wykładowcami. Ponadto na bieżąco prowadzimy sprawy we współpracy z renomowanymi kancelariami m.in. z Anglii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Australii.

 Krótko mówiąc: dla praktykantów i aplikantów to ogromna szansa na zdobycie tak ważnego doświadczenia?

Dokładnie. Myślę, że możliwość zaprezentowania w swoim CV współpracy z renomowaną kancelarią pomoże w rozpoczęciu kariery zawodowej. Poza tym nie wykluczamy takiej możliwości, że praktykanci i aplikanci, którzy szczególnie dobrze się zaprezentują, zostaną z nami na dłużej. Dla przykładu, w wyniku poprzedniej edycji oraz pracy na wysokim poziomie dziś w naszym zespole na stałe pracują 4 osoby, które wzięły udział w praktykach lub aplikacji. To bardzo dużo, uważam że to najlepszy papierek lakmusowy, który przesądza o powodzeniu projektu.

Żródło: Kancelaria Adwokacka Duraj & Reck i Partnerzy

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: kancelaria prawna student prawa Kancelaria Adwokacka Duraj & Reck i Partnerzy projekt
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres