Stanowi on realizację z exposé premier Ewy Kopacz wygłoszonego w Sejmie w dniu 1 pażdziernika 2014 roku. Prezes Rady Ministrów podkreśliła w nim, że rząd chce, aby od 2016 roku z urlopów rodzicielskich mogli skorzystać wszyscy rodzice, którzy takiej możliwości do tej pory nie mieli.
W obecnym stanie prawnym urlop rodzicielski przysługuje pracownikom, a zasiłek rodzicielski osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo lub dobrowolnie. Nie mają takich uprawnień przykładowo osoby bezrobotne zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy, studenci, rolnicy, zleceniobiorcy.
Sprawdż:
Terminy składania wniosków o urlop rodzicielski
Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy za okres urlopu rodzicielskiego - kiedy przysługuje?
Istotne rozwiązania
Projekt ustawy wprowadza nowe świadczenie rodzinne dla rodzin wychowujących dzieci. Będzie to świadczenie rodzicielskie. Świadczenie to będzie przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a nie są uprawnione do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Uprawnionymi będą studenci, osoby bezrobotne, osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne nie objęci dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Świadczenie rodzicielskie będzie mogło być pobierane przez 12 miesięcy (czyli 52 tygodnie) po urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie.
W przypadku urodzenia wiekszej liczby dzieci przy jednym porodzie okres ten będzie wynosił tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego:
1) 65 tygodni - w przypadku jednoczesnego urodzenia dwojaczków,
2) 67 tygodni - w przypadku jednoczesnego urodzenia trojaczków,
3) 69 tygodni - w przypadku jednoczesnego urodzenia czworaczków,
4) a maksymalnie w przypadku porodu pięcioraczków - 71 tygodni.
Świadczenie rodzicielskie przysługiwać będzie w wysokości 1000 zł.
Żródło: Sejm RP - http://www.sejm.gov.pl/,
Biuletyn Informacji Publicznej Rady Ministrów – http://bip.kprm.gov.pl.
Stan prawny na 8 stycznia 2015 roku