www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo podatkowe   »   Podatek dochodowy   »   Świąteczne wydatki w firmie a koszty podatkowe przedsiębiorcy

redaktor 04 grudnia 2014 Świąteczne wydatki w firmie a koszty podatkowe przedsiębiorcy

Czy dekoracje w firmie nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia oraz wysłane kartki świąteczne do kontrahentów przedsiębiorca zaliczy do kosztów swojej działalności?

Wydatki poniesione na zakup materiałów dekoracyjnych oraz kartek z życzeniami świątecznymi od firmy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli są powiązane z kosztami jej funkcjonowania np. poprawiają komfort pracy i nie mają charakteru reprezentacyjnego (koszty reprezentacji).

Zobaczmy regulację prawną

Wydatki  na dekoracje  świąteczne w firmie będą kosztami podatkowymi wtedy, gdy  zostanie spełniona dyspozycja ogólna, która wynika  z art. 22 ust. 1  Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361)  oraz z art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851). Przesłanka ta stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23  (ustawa o updof) i w art. 16 ust. 1 (ustawa o updop).

Będą to zatem wydatki, które:

1)  mają  powiązanie z prowadzoną działalnością gospodarczą (wydatek może mieć wpływ na osiągniecie  przychodu teraz i w przyszłości ),

2) nie są wymienione w treści art. 23 ust. 1  i w art. 16 ust. 1 ww. ustaw,

3) zostały właściwie  udokumentowane.

Ważne!

W kosztach uzyskania przychodów przedsiebiorca nie może uwzględnić wydatków związanych z reprezentacją firmy. Chodzi tutaj o koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 23 ust. 1 pkt 23 updof, art. 16 ust. 1 pkt 28 updop).

... oraz indywidualne interpretację prawa podatkowego

1.  Indywidualna interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 stycznia 2009 r. , IPPB5/423-155/08-2/MW

a) Stan faktyczny:

Spółka dokonuje zakupu przedmiotów do biura, są to: kwiaty doniczkowe, donice, materiały do wystroju świątecznego biura (stroiki, lampki, choinki) itp. oraz zakupu artykułów spożywczych, tj. kawy, herbaty, cukru, mleka, ciasteczek, drobnych słodyczy wykorzystywanych na potrzeby sekretariatu, podczas narad z pracownikami jak również podczas spotkań z kontrahentami.

b) Wniosek o interpretację

Spółka poprosiła  o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup ww. przedmiotów.

c) Stanowisko izby skarbowej

W uzasadnieniu niniejszej  indywidualnej interpretacji  prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził: „(...) Wydatki na zakup kwiatów doniczkowych, donic, dekoracji świątecznych mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, mając na uwadze fakt, że wystrój świąteczny jest w obecnych warunkach rynkowych wymogiem stawianym przez klientów. W świetle powyższego uznać należy, iż wydatki te nie wyczerpują wskazanej definicji reprezentacji. Podsumowując, wydatki na zakup kwiatów doniczkowych, donic i dekoracji w postaci choinek, lampek, stroików, w celu udekorowania budynku i pomieszczeń Spółki z okazji świąt, w opisanym stanie faktycznym i prawnym, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”(...)”

2. Indywidualna interpretacja  prawa podatkowego wydana w dniu 3 marca 2008 r. przez Izbę Skarbową w Katowicach  (IBPB1/415-152/08/AB). Czytamy w niej: „(...) materiały reklamowe (gadżety) o niskiej wartości (np. długopis, kubek, kalendarz, breloczek) wydawane masowo potencjalnym klientom, jak i kartki świąteczne nie mają charakteru reprezentacyjnego – ich obecność jest bowiem tak powszechna, że nie przyczynia się w znacznym stopniu do budowy wizerunku firmy i raczej to ich brak może uchodzić za odstępstwo od zwyczajowego postępowania. (...)”

3. Interpretacja indywidualnej z dnia 18 lutego 2011 r., nr IBPBI/1/415-53/11/MN Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził w niej „(...) Wnioskodawca zamierza zakupić różnego rodzaju elementy ozdobne np. obrazy, kwiaty doniczkowe, ozdoby świąteczne w celu polepszenia komfortu pracy i przebywania w budynku użytkowników biura. Wydatki te nie będą miały charakteru wystawności, okazałości czy też wytworności, ale będą jedynie służyły poprawie warunków pracy.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie ww. wydatki nie odbiegają pod względem ceny i okazałości od wydatków zwyczajowo przyjętych w branży i w okolicy, w której firma prowadzi działalność, można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.(...)”.

Podstawa prawna:

- art. 22 ust. 1  Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361),

- art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851)

Żródło: Ministerstwo Finansów - www.mf.gov.pl

Stan prawny na 4 grudnia 2014 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: podatek dochodowy PIT firma przedsiębiorca
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres