www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo rodzinne   »   Alimenty   »   Uchylenie obowiązku alimentacyjnego - dorosłe dziecko zaniedbuje naukę

redaktor 28 października 2012 Uchylenie obowiązku alimentacyjnego - dorosłe dziecko zaniedbuje naukę

Obowiązek alimentacyjny

Z treści art. 133 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej KRiO) wynika, że rodzice są zobowiązani  do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Tak będzie w przypadku dziecka małoletniego i może być w przypadku dziecka dorosłego uczącego się: DZIAŁ III OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY

W art. 96  par. 1 KRiO ustawodawca nakłada na rodziców obowiązek należytego przygotowania dziecka do pracy i życia w społeczeństwie.

... i pogląd Sądu Najwyższego

Z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego – z dnia 8 sierpnia 1980 r. III CRN 144/80, (OSNCP 1981/1 poz. 20 ) wynika:

"(...) Wprawdzie obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka nie wygasa z osiągnięciem przez uzyskanie przez dziecko jakiegoś określonego wieku, a w szczególności przez uzyskanie przez nie pełnoletności. Stosownie bowiem do przepisów art. 133 w związku z art. 96 k.r.o. rodzice powinni w miarę swych możliwości "troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowywać je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień". Jeżeli więc uzdolnienia dziecka przemawiają za tym, że w celu ich należytego wykorzystania dla dobra społeczeństwa powinno ono odbyć studia wyższe, obowiązek alimentacyjny rodziców powinien w zasadzie trwać do czasu ukończenia tych studiów. Niemniej jednak nie można przyjąć, by rodzice byli obowiązani dostarczać środków utrzymania dziecku, które będą już przygotowane należycie do wykonywania przez nie odpowiedniego dla niego zawodu, podejmuje dla podniesienia swych kwalifikacji dalsze kształcenie się, ale w studiach się zaniedbuje, nie robi należytych postępów, nie otrzymuje obowiązujących zaliczeń, nie zdaje w terminie przepisanych egzaminów, a zwłaszcza jeżeli z własnej winy powtarza lata studiów i wskutek tego nie kończy studiów w przewidzianym programem okresie".

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego

Dziecko dorosłe uczące się w szkole lub studiące na wyższej uczelni powinno być zainteresowane nauką. Jeżeli nie chce się uczyć, wtedy rodzic może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego na jego rzecz. Zezwala na to ustawodawca w art. 135 par. 3 KRiO zgodnie z którym rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania.

Podstawą prawną  do wniesienia pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego jest art. 138 KRiO. Na jego podstawie w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Ważne!

Uchylenie obowiązku alimentacyjnego następuje po zbadaniu przez sąd stanu faktycznego sprawy.

Zobacz:

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego - kiedy?

Podstawa prawna:

- 96 ust. 1, art. 135 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekunczego

Stan prawny na 28 pażdziernika 2012 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: alimenty obowiązek alimentacyjny poradnik alimentacyjny
Ocena: 2126,66
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres