Co powinna zawierać umowa o remont mieszkania?
Nie istnieje osobne pojęcie umowy o remont mieszkania. Powierzenie komuś prac remontowych następuje na podstawie umowy o roboty budowlane.
Umowa powinna określać strony umowy. Stronami umowy są:
- inwestor, czyli osoba, dla której wykonywany jest remont, (w przypadku umowy o remont mieszkania jest to zamawiający)
- wykonawca robót (osoba fizyczna lub firma).
W umowie wykonawca zobowiązuje się do wykonania remontu w określonym czasie oraz zgodnie z przedstawionym przez inwestora projektem i zasadami wiedzy technicznej, a także przepisami prawa budowlanego.
Forma pisemna
Umowa o roboty budowlane wg. kodeksu cywilnego powinna być zawarta w formie pisemnej. Umowa ustna nie bedzie nieważna, ale utrudnia skuteczne dochodzenie roszczen na drodze sądowej, gdy wykonawca nie wypelni swoich obowiazków.
Cena
Wysokość wynagrodzenia wykonawcy najlepiej określić w umowie. Można to zrobić zarówno na podstawie kosztorysu, jak i ryczałtowo. W umowie można zastrzec, iż odbiór wyremontowanego budynku nastąpi po zakończeniu wszystkich prac remontowych. W umowie można również zastrzec, że odbiór wyremontowanego budynku nastapi po zakończeniu wszystkich prac remontowych.
Odstąpienie od umowy
Można odstąpić od umowy gdy:
- wykonawca zwleka z rozpoczeciem remontu tak dlugo, ze nie jest możliwe zakończenie go w umówionym czasie;
- remont przeprowadzany jest w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, a wykonawca – mimo ze wezwany w formie pisemnej, by zmienił sposób przeprowadzania remontu – nie zrobił tego w wyznaczonym terminie; w takiej sytuacji inwestor moze powierzyc dalsze roboty remontowe innemu wykonawcy na koszt tego pierwszego;
- po odebraniu lokalu ujawnia sie wady istotne i niedajace sie usunąć (jeżeli zaś będą to wady drobne, inwestor moze żądać ich usuniecia w wyznaczonym terminie lub też obniżyc wynagrodzenie wykonawcy).