Pierwsze chwile po wypadku
Rozważmy sytuację, w której nasz hipotetyczny pieszy, idąc chodnikiem, wpada stopą w dziurę powstałą wskutek prowadzonych prac naprawczych nawierzchni. Wypadek przyniósł konkretną, poważną szkodę – doszło do złamania kości śródstopia z przemieszczeniem, co prawdopodobnie będzie skutkowało koniecznością podjęcia długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Najważniejszą sprawą, którą bezwzględnie trzeba załatwić świeżo po zdarzeniu, jest określenie stopnia uszkodzenia ciała. Odpowiednią opinię wystawi lekarz, koniecznie musimy u niego zjawić się jak najszybciej. Ślad w dokumentacji medycznej jest bowiem dowodem niepodważalnym pozwalającym określić późniejszą wysokość ewentualnego świadczenia. W momencie zdarzenia zazwyczaj trudno jest zadbać o świadków, którzy potwierdzą naszą wersję wypadku. Warto jednak zatroszczyć się o to jak najszybciej, a także o dokumentację fotograficzną miejsca, w którym doszło do powstania szkody. Opinia naocznego świadka i zdjęcia mogą potwierdzić takie fakty jak na przykład brak właściwego oznakowania ubytku w jezdni, co może być w tej sytuacji kluczowe
(http://www.rzu.gov.pl/porady-sezonowe/Odpowiedzialnosc_za_utrzymanie_drog__chodnikow__nieruchomosci___praktyczne_wskazowki_w_dochodzeniu_roszczen_za___zimowe___2509).
Formalności – do kogo po odszkodowanie?
Pieczołowicie zebraną dokumentację trzeba złożyć do właściciela nieruchomości lub odpowiedniego organu zarządzającego stanem technicznym danego terenu. W tym momencie często napotyka się pierwsze schody – przepisy nie są w tej materii precyzyjne, co komplikuje prostą z pozoru sprawę wskazania właściwego zarządcy nieruchomości. Warto podkreślić, że poszkodowanemu w wypadku na chodniku przysługuje nie tylko jednorazowa zapomoga, ale również w uzasadnionych przypadkach pełny zwrot kosztów poniesionych na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, a nawet tzw. renta uzupełniająca.
Dochodzenie odszkodowań często przypomina batalię prawną, istotne jest zatem, aby mieć pod ręką doświadczone wsparcie merytoryczne. Właściwą pomoc z pewnością zapewnią wyspecjalizowane w tego typu sprawach podmioty takie jak na przykład Europejska Kancelaria Brokerska. Czy uzyskanie odszkodowania za wypadek jest trudne? Dużo zależy od woli właściciela lub administratora, który często stara się uniknąć odpowiedzialności za popełnione błędy. Co ciekawe, niektórzy zarządcy celowo wykupują ubezpieczenie OC właśnie z tytułu składania tego typu roszczeń. Po prostu taniej jest zapłacićskładkę i większe odszkodowanie na przykład 2 razy do roku, niż wydać setki tysięcy złotych na modernizację drogi.