Dłużnikiem będzie osoba fizyczna, która jest winna innej osobie określoną sumę pieniedzy, pracodawca nie wypłacający w terminie wynagrodzenia za pracę, zleceniodawca, zamawiający wykonanie określonego dzieła (umowa o dzieło), kontrahent (umowy handlowe). Wierzycielem może być osoba fizyczna, która pożyczyła dłużnikowi pieniądze, pracownik, zleceniobiorca, wykonawca umowy o dzieło, kontrahent.
Powinno ono zawierać:
1) miejscowość i datę
2) oznaczenie wierzyciela
3) oznaczenie dłużnika
4) tytuł wezwania : Wezwanie do zapłaty lub Przesądowe wezwanie do zapłaty
5) treść wezwania
6) określenie terminu dokonania płatności
7) sposób płatności zadłużenia (np. nr rachunku bankowego wierzyciela albo adres w celu wysłania przekazu pocztowego)
8) informację o podjęciu kroków prawnych w razie braku zapłaty w podanym terminie
9) podpis wierzyciela
Treść wezwania
W treści wezwania należy powołać się na art. 476 zd. pierwsze Kodeksu cywilnego zgodnie z którym dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Wierzyciel podaje czego dotyczy wezwanie do zapłaty np. zaległego wynagrodzenia za pracę za dany miesiąc kalendarzowy, zapłaty Faktury VAT. Wskazuje on termin w którym dana płatność powinna być dokonana.
W związku z opóżnieniem płatności wierzyciel na podstawie art. 481 Kodeksu cywilnego może żądać również zapłaty odsetek ustawowych od dnia, w którym dług był wymagalny do dnia zapłaty. W takiej sytuacji powinien on podać kwotę główną wraz z wyliczonymi odsetkami oraz nr rachunku bankowego w celu dokonania zaległego zobowiązania.
Ważne!
Wezwanie do zapłaty w celach dowodowych powinno zostać wysłane dłużnikowi jako list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Zobacz:
Doręczenie wezwania do zapłaty jest konieczne
Podstawa prawna:
- art. 476, art. 481 Kodeksu cywilnego
Stan prawny na 21 listopada 2012 roku