www.prawnik-online.eu   »   Własna firma   »   Formy prawne   »   Działalność gospodarcza   »   Własna firma - najczęściej zadawane pytania

redaktor 04 lutego 2012 Własna firma - najczęściej zadawane pytania

1. Chcę złożyć elektroniczny  formularz  CEIDG-1 do  Centralnej  Ewidencji i Informacji  o Działalności Gospodarczej (działalność jednoosobowa). Czy  muszę podawać w nim  numer mojego rachunku bankowego?

Właściciel firmy jednoosobowej  nie musi posiadać konta firmowego. Wystarczy tylko konto osobiste. Podanie w formularzu CEIDG-1(rubryka 28) numeru konta bankowego nie jest  obowiązkowe.

2. W mojej firmie planuję zatrudnić jednego pracownika na umowę o pracę. Czy muszę  ten fakt zgłosić  do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej ? Ile mam na to czasu?

Obowiązek zgłoszenia pracownika do Państwowej Inspekcji  Pracy (PIP)  oraz do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika  bezpośrednio z art. 209  par. 1 Kodeksu  pracy (K.p.). Przedsiębiorca (pracodawca) ma na to czas 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Niniejsze zgłoszenie musi mieć formę pisemną.

Zgłoszenie do PIP znajduje się  na  www.pip.gov.pl. Kartę zgłoszenia do PIS należy pobrać z ich stron internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych. Co istotne, w razie zmiany  miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności (zmiana technologii zmiana profilu produkcji) z art.  209 par. 2 K.p. istnieje  również obowiązek  dokonywania niniejszych zgłoszeń.

Zobacz również:

Zgłoszenie pracodawcy do PIP

3. Chciałabym zawiesić  działalność gospodarczą  na 3 miesiące. Nie zatrudniam  żadnych pracowników. Jak przedstawia się kwestia składek w ZUS ? Co z ubezpieczeniem zdrowotnym ?

Na okres zawieszenia działalności gospodarczej  przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wynika to z art. 13 pkt 4 Ustawy z dnia  13 pażdziernika  1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z  2009 r.nr 205, poz.1585).

Prawo do świadczeń  bezpłatnej opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego ( z art. 67 ust. 4 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz. U. z 2004 r., nr 210, poz. 2135).

W tym czasie można:

1) przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zawierając umowę  z NFZ albo
2) zostać zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przez zatrudnionego na umowę o pracę małżonka.

Stan prawny na 4 lutego 2012 roku

Sprawdź również : 

Poradniki dla przyszłych przedisębiorców

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: własna firma firma faq
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres