www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Umowy o pracę   »   Zmiana bezterminowej umowy o pracę na terminową - kiedy jest możliwa?

wanda50plus 27 stycznia 2013 Zmiana bezterminowej umowy o pracę na terminową - kiedy jest możliwa?

Zezwala na to art. 42 par. 1 Kodeksu pracy. Na jego podstawie wypowiedzenie warunków zatrudnienia jest dopuszczalne w przypadku umów o pracę podlegających wypowiedzeniu (umowa na okres próbny, umowa terminowa z klauzulą o dopuszczalności okresu wypowiedzenia, umowa bezterminowa).

Przedmiotem wypowiedzenia zmieniającego jest :

  • rodzaj pracy,
  • miejsce wykonywania pracy,
  • wymiar czasu pracy,
  • wynagrodzenie.

Sprawdż:

Wypowiedzenie warunków umowy o pracę - wzór pomocniczy

Porozumienie stron

Zmiana umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę terminową jest możliwa w drodze porozumienia stron tj. za zgodą pracodawcy i pracownika. W przypadku, gdy pracownik nie wyrazi zgody, wtedy pracodawca nie może mu zamienić takiej umowy z własnej inicjatywy np. poprzez wypowiedzenie zmieniające.

Zabrania mu tego art. 42 par. 1 Kodeksu pracy. Treść artykułu dotyczy bowiem wypowiedzenia warunków pracy i płacy danej umowy a nie jej samej.

Stanowisko Sądu Najwyższego

Potwierdza to Sąd Najwyższy w Uchwale Składu Siedmiu Sędziów SN z dnia 28 kwietnia 1994 r., I PZP 52/93: "Nie jest dopuszczalna - przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 par. 1 k.p.) - zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nie określony na umowę na czas określony".

W uzasadnieniu uchwały czytamy:

"(...) Wypowiedzenie umowy o pracę jest prawem podmiotowym stron, podlegającym regulacji prawnej dokonanej na trzech poziomach:

a) na podstawie przepisów kodeksu pracy lub ustaw szczególnych,

b) za pośrednictwem układów zbiorowych pracy lub podobnych aktów prawnych mających walor porozumień normatywnych,

c) na podstawie postanowień zawartych w indywidualnych umowach o pracę.

Zakładając, że regulacja pozaustawowa prawa wypowiedzenia nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika od tych, które zawarte są w przepisach prawa pracy o charakterze bezwzględnie obowiązującym (art. 18 § 2 k.p.), z drugiej strony nie można a priori wykluczyć możliwości odmiennego od ustawowego ukształtowania niektórych aspektów prawa wypowiedzenia umowy, bądź przez mechanizm działania postanowień układu zbiorowego pracy, bądź przez swobodnie wyrażoną wolę stron indywidualnej umowy o pracę.(...)".

Ważne!

W przypadku zmiany w drodze wypowiedzenia zmieniającego dokonanego przez pracodawcę umowy bezterminowej na terminową pracownik może przyjąć niniejsze wypowiedzenie  lub je odrzucić. Niezależnie od swojej decyzji ma prawo odwołać się od niego do sądu pracy, ponieważ taka zmiana jest dokonana z naruszeniem art. 42 par. 1 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:

- art. 42 par. 1 - 3 Kodeksu pracy

Stan prawny na 27 stycznia 2013 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: umowa o pracę wypowiedzenie zmieniające
Ocena: 4,84
Wanda Książek
Ukończyłam studia licencjackie w 2009 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na wydziale socjologii. Interesuję się prawem pracy, prawem cywilnym i prawem konsumenckim.
PORADY: 142    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres