Z treści art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Niniejszy przepis ma zastosowanie do kwestii zmniejszenia zasądzonych alimentów.
Jakich?
O obniżenie wysokości alimentów osoba zobowiązana może wystąpić do sądu, jeżeli nastąpiła zmiana jej możliwości zarobkowych lub zmniejszyły się usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Tak będzie w przypadku, gdy zobowiązany został zwolniony przez pracodawcę na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych lub długotrwale choruje.
Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego mogły się zmniejszyć w sytuacji, gdy podjął on jakiekolwiek zatrudnienie (np. na umowę cywilnoprawną gdy jest uczniem szkoły ponadgimnazjalnej lub studentem) lub otrzymał stypendium. Wtedy posiada on już środki na zaspokojenie niektórych własnych potrzeb i dąży do usamodzielnienia się.
Ważne!
Na okoliczność pogorszenia się sytuacji materialnej zobowiązany może powołać świadków.
Sprawdż:
Pozew o obniżenie alimentów - omówienie
Działanie sądu
Sąd bada sytuację materialną osoby zobowiązanej do alimentacji. Jeżeli zwolnienie z pracy nie nastąpiło ze strony pracodawcy ( np. wypowiedzenie umowy o pracę złożył pracownik ) lub przyczyna wypowiedzenia dotyczy pracownika, wtedy sąd może oddalić powództwo.
Podstawa prawna:
- art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Stan prawny na 20 listopada 2012 r.