www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Pozostałe   »   Pozostałe   »   Zobacz, gdzie możesz jeździć hulajnogą elektryczną i uniknij mandatu

redakcja 25 czerwca 2019 Zobacz, gdzie możesz jeździć hulajnogą elektryczną i uniknij mandatu

prawo jazdy i chce wyjechać na drogi – powoli przestaje być to tak popularne.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że poprzez jazdę samochodem zanieczyszczamy środowisko. Nie jest to jednak oczywiście jedyny powód - ciągle wzrastają wątpliwości nawet największych fanów aut. Widzimy więcej wad niż zalet. Oczywiście, do tej pory nie każdy przecież poruszał się tylko samochodami. Bardzo duża część społeczeństwa, z własnej woli lub w wyniku braku prawa jazdy – wybiera komunikacje miejską. Ponownie jednak, również ona ma dużo wad, które utrudniają sprawne dotarcie z punktu A do punktu B. Co mamy na myśli? Przede wszystkim spóźnianie się tramwajów, pociągów i autobusów. W większych miastach zdarza się to bardzo często, a nawet niewielkie opóźnienie może dla osoby spieszącej się na egzamin oznaczać niezaliczenie go. Innym problemem może być psująca się notorycznie klimatyzacja, natłok ludzi w godzinach szczytu czy fakt, że dany tramwaj nie dojeżdża tam, gdzie potrzebujemy. W dzisiejszym tekście chcemy Ci zaoferować rozwiązanie tego problemu, czyli skorzystanie z hulajnogi elektrycznej. Urządzenia tego rodzaju już od jakiegoś czasu dominują polski rynek i możemy zauważyć osoby z nich korzystające na każdej ulicy. Dlaczego w takim tempie zyskały one tak dużą popularność? Właśnie dlatego, że są interesującą alternatywą wszystkim znanych i nie do końca już lubianych rozwiązań. Używając którykolwiek ze sprzętów elektrycznych nie musimy obawiać się o parkowanie czy korki. Choć nie rozwija on raczej prędkości wyższej niż 25 km/h - dla niektórych będzie to tempo wystarczające. Widać więc, że hulajnoga posiada więcej zalet niż wad – ale czy na pewno?
 
Oto nowe przepisy dotyczące hulajnogi elektrycznej - pamiętaj o nich 

Nasz artykuł chcemy poświęcić nie tyle samej hulajnodze, ale temu co w ostatnich czasach wydaje się być najczęściej powiązanym z nią problemem – kwestiach prawnych. Czy wiesz dokładnie, gdzie możesz się na niej poruszać? Prawdopodobnie nie jest to do końca jasne, gdyż okazuje się, że nawet nasze prawo nie potrafi jasno ustosunkować się do tego problemu! Jeżeli jesteś ciekaw jak to działa - koniecznie czytaj dalej. 

Obecnie wygląda na to, że polskie prawo nie do końca wie czym jest hulajnoga elektryczna. Według niektórych źródeł i operatorów tego sprzętu są one uznawane za pojazd – taki sam jak rower czy samochód. Inni z kolei twierdzą, że należy je porównywać raczej bardziej z pieszymi. Kto ma racje? Tak naprawdę nie wiadomo! Koniecznie wejdź na stronę https://twoja-elektronika.pl/pojazdy-elektryczne/hulajnogi/hulajnoga-elektryczna-w-polskim-prawie/, aby rozwiać swoje wątpliwości. 

Przepisy określają, że hulajnoga elektryczna właściwie nie może poruszać się nigdzie i jednocześnie może wszędzie - nic nie zostało niestety jasno określone. Można więc powiedzieć, że powstała swoista luka w prawie. Ze względu na wynikające z tego problemy obecnie osoby nią kierujące decydują się poruszać po chodniku. Może się wydawać, że jest to dobre rozwiązanie, aczkolwiek jej obecność na chodnikach może nie być do końca bezpieczna. Wyobraź sobie, że spacerując w takim miejscu mija Cię hulajnoga jadąca z prędkością czasami wyższą nawet niż 25 km/h. Może w ten sposób łatwo spowodować niebezpieczny wypadek. 

W najbliższym czasie hulajnoga elektryczna raczej nigdzie się nie wybiera, a prawo musi w końcu stworzyć jasne zasady jej użytkowania. Jak do tej pory, policjanci decydują się interweniować głównie w sytuacjach, gdy osoby nią kierujące stwarzają zagrożenia dla ruchu. W innych przypadkach nie wiedzą za bardzo jak mogą ją traktować. Jedno jest pewne – hulajnoga elektryczna jest jednocześnie wybawieniem dla kierowców i zmorą dla funkcjonariuszy. 

Odpowiadamy - Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? 

Jako pierwsze pojawia się zwykle pytanie – czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy? Odpowiedź jest tylko jedna – niestety nie. Co ciekawe, nie można nią jeździć także po ścieżkach rowerowych. Wynika to właśnie z faktu, że przepisy nie ustosunkowują się bezpośrednio do takich urządzeń. Są one zawieszone w próżni.  

Prawo o ruchu drogowym mówiące o tym, gdzie można jeździć określa, że hulajnoga elektryczna praktycznie nie powinna pojawiać się na drogach. Nie została ona w ogóle przewidziana, więc nie można uznać osoby na niej jadącej ani za kierowcę - ani za pieszego. Nie zmienia to jednak faktu, że jako osoby znajdujące się na drodze muszą przynajmniej przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie powodować sytuacji mogących zagrozić innym uczestnikom ruchu. Więcej informacji możesz znaleźć na stronie https://www.twoja-elektronika.pl

Podsumowanie zmian 

Podsumowanie zmian w polskim prawie prowadzi nas do wniosku, że mimo wszystko jedynym i najlepszym miejscem na korzystanie z tego rodzaju sprzętów jest chodnik. W przypadku jego braku dobrym pomysłem może być poruszanie się po poboczu - jeżeli jest w ogóle taka możliwość. Powstają już powoli projekty dotyczące zasad ich użytkowania, co wynika oczywiście z ich rosnącej popularności. Nie możemy dłużej ignorować problemu, który ciągle się rozrasta. 

W najbliższej przyszłości legalne stanie się najpewniej poruszanie po chodniku, a być może nawet i ścieżce rowerowej. Jest to już możliwe w niektórych państwach za granicą i wydaje się w tej postaci działać dosyć sprawnie.  

Pamiętajcie, że jeżeli posiadacie hulajnogę elektryczną i zdecydujecie się wjechać nią na ścieżkę rowerową lub jezdnię - możecie zostać obecnie ukarani mandatem o wysokości nawet 500 złotych. Czasami jest to kwota porównywalna do ceny samej hulajnogi! Na pewno nie warto więc ryzykować i konieczne jest zachowanie dużej ostrożności podczas poruszania się tym sprzętem gdziekolwiek. 

Jak widzisz, podsumowanie zmian w prawie nie dostarcza niestety kierowcom zbyt dużej ilości informacji. Choć mogłoby się wydawać, że korzystanie z takiego sprzętu jest bardzo łatwe i przyjemne - może okazać się, że przysporzy ono sporych problemów komuś, kto nie zdaje sobie sprawy z jej sytuacji prawnej. Na chwilę obecną jedyną radą jakiej możemy Ci udzielić jest na pewno rozsądne użytkowanie tego sprzętu. Jeżeli zastosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i będziesz szanować inne osoby dookoła Ciebie – jazda na hulajnodze sprawi Ci na pewno dużą przyjemność. 

Bez względu na wszelkie trudności jakie ze sobą niesie – hulajnoga elektryczna to w dalszym ciągu wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które może przyczynić się do zmniejszenia liczby samochodów na drogach. Chociażby z tego powodu warto więc dalej pracować nad dotyczącymi jej przepisami i jasno określić zasady użytkowania. Sprzęty elektryczne na stałe zagościły już na polskich drogach i raczej ciężko sobie wyobrazić, aby miały w najbliższym czasie gdzieś zniknąć. 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: mandat hulajnoga ruch drogowy
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1578    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres