Komornik nie bada bowiem, czy złożony wniosek egzekucyjny jest zasadny. Komornik wykonuje tylko dyspozycję wierzyciela, która wynika ze złożonego przez niego wniosku.
Działania dłużnika
W sytuacji, gdy dłużnik uregulował zasądzoną należność a komornik w dalszym ciągu ją egzekwuje dłużnik powinien wnieść do sądu powództwo o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia. Będzie to sąd w okręgu którego prowadzona jest egzekucja. Powodem będzie tutaj dłużnik, a pozwanym wierzyciel.
Pozew taki powinien zawierać:
1) miejscowość i datę,
2) nazwę i adres sadu, który wydał klauzule wykonalności,
3) wartość przedmiotu sporu,
4) oznaczenie stron postępowania: powód - pozwany (imię, nazwisko/nazwa, adres, PESEL/NIP/KRS),
5) tytuł pozwu: Pozew o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia
6) żądania powoda,
7) ich uzasadnienie i udokumentowanie,
8) podpis powoda,
9) załączniki.
Wniosek o zabezpieczenie powództwa
Składany wraz z pozwem wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez zawieszenie prowadzonej aktualnie egzekucji komorniczej jest celowy ponieważ komornik wtedy nie będzie prowadził dalszej egzekucji. Powyższe wynika z treści art. 755 par. 1 pkt 3 Kodeksu postepowania cywilnego. Prawomocny wyrok sądu pozbawi tytuł wykonawczy wykonalnosci i stanie się wtedy dopiero podstawą do umorzenia prowadzonego wobec dłużnika postepowania egzekucyjnego.
Pozew o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia
Opłata sądowa
Z art. 13 ust. 1 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sadowych w sprawach cywilnych ( tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., 90, poz. 594 ze zm.) niniejszy pozew podlega opłacie stosunkowej, która wynosi 5 % wartości przedmiotu sporu.
Podstawa prawna:
- art. 755 par. 1 pkt 3, art. 840 par. 1 pkt 2 Kodeksu postepowania cywilnego
Stan prawny na 5 maja 2014 roku