www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Urlopy   »   Czy ministerstwo zamierza wprowadzić możliwość podziału przysługującego urlopu ojcowskiego?

redaktor 29 sierpnia 2012 Czy ministerstwo zamierza wprowadzić możliwość podziału przysługującego urlopu ojcowskiego?

Zobacz:

Urlop ojcowski - wzór z omówieniem

Zapytanie poselskie

"(...) W 2010 r. i w 2011 r.urlop ojcowski przysługiwał pracownikom w wymiarze jednego tygodnia. Natomiast już od stycznia nia 2012 r.urlop ten osiągnął swój docelowy wymiar, który wyniósł 2 tygodnie. Oznacza to, iż wliczone są do niego zarówno soboty, niedziele, jak i przypadające w tym czasie inne dni wolne od pracy.

Czy ministerstwo zamierza wprowadzić możliwość podziału przysługującego urlopu ojcowskiego?"

Odpowiedż Ministerstwa

„Przepisy Kodeksu pracy regulujące wymiar, a także zasady udzielania urlopu ojcowskiego nie przewidują możliwości wykorzystywania tego urlopu w częściach. Zgodnie bowiem z przepisami art. 182(3) Kodeksu pracy pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 .miesiąca życia albo do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Należy zwrócić uwagę, że przepisy prawa pracy stwarzają pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko możliwość usprawiedliwienia krótkich, kilkudniowych nieobecności w pracy, jeżeli pełnienie funkcji opiekuńczych związanych z wychowywaniem małego dziecka tego wymaga. Pracownikowi przysługuje bowiem prawo do uzyskania zwolnienia od pracy w wymiarze dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w związku z urodzeniem się jego dziecka. Pracownik może także korzystać ze zwolnienia od pracy w wymiarze dwóch dni w roku kalendarzowym, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, aż do czasu ukończenia przez dziecko 14. roku życia.

Pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma również prawo do skorzystania z krótkiego, np. jednotygodniowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego, bezpośrednio po zakończeniu korzystania z urlopu macierzyńskiego przez pracownicę, matkę dziecka, czy też do skorzystania z części urlopu wychowawczego. Możliwe jest także wykonywanie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym pracownik jest uprawniony do urlopu wychowawczego; takie rozwiązanie sprzyja godzeniu pracy zawodowej z opiekowaniem się małym dzieckiem. Niezależnie od powyższych uprawnień bezpośrednio związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich pracownik-ojciec wychowujący dziecko może także wnioskować o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego czy też urlopu bezpłatnego, jeżeli w jego ocenie wymagają tego obowiązki związane z opieką nad małym dzieckiem.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie wyjaśniam, że nie są prowadzone prace legislacyjne zmierzające do umożliwienia wykorzystywania dwutygodniowego urlopu ojcowskiego w częściach”.

Odpowiedzi na interpelację nr 6368 udzielił Radosław Mleczko - podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Żródło: http://orka.sejm.gov.pl

Stan prawny na 29 sierpnia 2012 roku


OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: urlop ojcowski MPiPS interpelacja
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres