W każdej kancelarii notarialnej osoby powołane do dziedziczenia mogą sprawdzić, czy osoba zmarła sporządziła lub dała do przechowania swój testament w wybranej kancelarii notarialnej. Od 5 pażdziernika 2011 roku funkcjonuje bowiem Notarialny Rejestr Testamentów (dalej: NORT).
NORT utworzyła Krajowa Rada Notarialna w oparciu o regulacje wewnętrzne notariatu na oraz postanowienia Konwencji z Bazylei z 1972 roku o stworzeniu systemu rejestracji testamentów. Umożliwia to wymianę danych w krajach, które są zrzeszone w Europejskim Stowarzyszeniu Rejestrów Testamentów (Francja, Belgia, Słowenia, Holandia, Rosja, Estonia, Rumunia, Węgry, Austria, Luksemburg).
NORT zawiera następujące informacje:
1) numer i datę wpisu,
2) datę i miejsce sporządzenia testamentu,
3) imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notariusza (lub jego
zastępcy) sporządzającego testament lub protokół;
4) imiona, nazwisko, imiona rodziców testatora,
5) datę i miejsce urodzenia testatora,
6) numer PESEL testatora.
Ważne!
W NORT nie jest przechowywana treść sporzadzonego testamentu.
Sprawdż:
Notarialny Rejestr Testamentów - jak będzie działał?
Osoba zainteresowana poszukiwaniem informacji w Notarialnym Rejestrze Testamentów składa w tym celu stosowny wniosek na formularzu. Dołącza do niego akt zgonu spadkodawcy. Za wyszukanie informacji o zarejestrowanym testamencie notariusz pobiera opłatę od 100 do 150 zł.
Ważne!
W przypadku gdy testament nie został napisany albo nie udało się go odnależć sąd podzieli spadek na podstawie ustawy (art. 931 - 940 K.c.). Jeżeli testament odnajdzie się w póżniejszym czasie, wtedy zainteresowany spadkobierca ma prawo złożyć w sądzie wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Stan prawny na 20 pażdziernika 2013 roku