Majatek wspólny małżonków
Prawo najmu mieszkania, niezależnie od sposobu, w jaki zostało nawiązane, wchodzi do majątku wspólnego małżonków, gdy nawiązanie stosunku najmu nastąpi w trakcie trwania małżeństwa, a mieszkanie ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny. Ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami pozostaje bez wpływu na wspólność prawa najmu mieszkania. W sytuacji, gdy mieszkanie nie było w ogóle przedmiotem postępowania rozwodowego, po rozwodzie prawo najmu mieszkania przysługuje nadal wspólnie małżonkom do czasu dokonania umownego bądź też sądowego podziału tego prawa.
Podział prawa najmu
Aby uregulować stosunki majątkowe w zakresie prawa do mieszkania byli małżonkowie muszą dokonać umownego bądź sądowego podziału prawa najmu, co może nastąpić w postępowaniu o podział majątku wspólnego albo w osobnym postępowaniu obejmującym jedynie prawo do mieszkania.
Podział taki może nastąpić poprzez przyznanie prawa najmu jednemu z byłych małżonków ze spłatą dla drugiego małżonka i związanym z tym obowiązkiem opuszczenia mieszkania. Dopuszczalny jest również, jeżeli występują techniczne możliwości podziału fizycznego, tzn. wydzielenie dwóch odrębnych mieszkań. Ten sposób podziału ma niewielkie znaczenie w praktyce i ze względu na przeszkody natury technicznej występuje niezwykle rzadko. Natomiast nie jest możliwe zastosowanie do podziału prawa najmu przy podziale majątku wspólnego konstrukcji prawnej sprzedaży i podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży tego prawa.
Ważne!
Jeśli małżonkowie w trakcie rozwodu czy też po rozwodzie nie dokonają podziału wspólnego prawa najmu, ich sytuacja w tym zakresie pozostanie bez zmian, tzn. nadal będą zamieszkiwać w mieszkaniu, do którego będzie im przysługiwać wspólne prawo.
Żródło: www.codziennikprawny.pl