Uzyskanie orzeczenia rozwodu wiąże się z co najmniej jedną wizytą w sądzie. Na niej cała sprawa może się zakończyć, o ile małżonkowie działają zgodnie i w porozumieniu.
- Rozwód Częstochowa bez orzeczenia o winie
- Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej
- Inne sposoby na przyspieszenie spraw rozwodowych
Wiele spraw rozwodowych może być przeprowadzonych szybko i bez zbędnych komplikacji. Aby było to możliwe, obie strony powinny pójść na kompromis.
Rozwód Częstochowa bez orzeczenia o winie
Orzeczenie o winie jest jedną z obligatoryjnych części sprawy rozwodowej - sąd w wyroku rozwodowym orzeka, czy jedna ze stron jest wyłącznie winna rozpadowi małżeństwa, czy też zawiniły obie strony. Wiąże się to zwykle z wysłuchaniem zeznań nie tylko małżonków, ale również świadków, co w teorii znacznie przedłuża postępowanie - wówczas rozwód Częstochowa może się ciągnąć nawet kilka lat. W pozwie rozwodowym powód może jednak złożyć wniosek o nie wydawanie orzeczenia o winie - jeśli sąd nie widzi ku temu przeciwwskazań, zwykle przychyla się do tego wniosku, a cały rozwód ogranicza się do jednej rozprawy.
Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej
W sprawach rozwodowych sąd wydaje orzeczenie dotyczące nie tylko zakończenia małżeństwa, ale również podejmuje decyzję związaną z dalszym losem małoletnich dzieci. Orzeka więc, z którym rodzicem pozostaną dzieci, wydaje decyzję dotyczącą kontaktów z nimi drugiego małżonka oraz zobowiązuje go do ponoszenia kosztów utrzymania dzieci. Aby przyspieszyć postępowanie, rodzice mogą jednak zawrzeć porozumienie rodzicielskie, w którym samodzielnie określają stosunki łączące ich z dziećmi. W sytuacji, w której warunki porozumienia nie naruszają dobra małoletnich dzieci, a sąd uzna je za odpowiednie, w większości przypadków przychyla się do decyzji małżonków.
Inne sposoby na przyspieszenie spraw rozwodowych
Z rozwodem wiąże się jeszcze wiele potencjalnych problemów, np. podział majątku czy konieczność wyprowadzenia się jednego z małżonków ze wspólnego mieszkania. Im więcej kwestii małżonkowie rozstrzygną między sobą, tym krócej może potrwać cała procedura rozwodowa. Sprawy dotyczące podziału majątku można załatwić u notariusza lub na osobnej rozprawie, a pozostałe, jak ustalenie kontaktów z dziećmi, sprecyzować jeszcze przed rozprawą rozwodową. Pomaga również solidne przygotowanie pozwu tak, aby sąd nie musiał prosić o uzupełnienie braków formalnych, co znacznie opóźnia wyznaczenie terminu rozprawy.
Tekst przygotowany we współpracy z kancelarią rozwodową https://rozwodczestochowa.com/.
//