www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Studia prawnicze   »   Nie możesz znaleźć pracy? Pozwij uczelnię

redakcja 19 marca 2012 Nie możesz znaleźć pracy? Pozwij uczelnię

David Anziska, amerykański prawnik, reprezentuje byłych studentów w sprawach przeciwko 15 szkołom prawniczym i ma zamiar pozwać kolejne 20 ośrodków. Głównym zarzutem kierowanym pod adresem szkół jest permanentne wprowadzanie studentów w błąd, poczynając już od etapu ich rekrutacji. Pomimo recesji panującej na większości rynków usług od 2008 roku, szkoły prawnicze nadal twierdzą, że są w stanie zagwarantować zatrudnienie 90 - 95 procentom swoich absolwentów.

Problem polega na tym, że liczby ze statystyk odzwierciedlają absolwentów, którzy znaleźli zatrudnienie gdziekolwiek, włącznie z pracą w supermarkecie. Nie odróżniają baristy od „bartendera”.

Z jednej strony, nie tylko edukacja otwiera możliwości zdobycia pracy. Niezwykle ważne jest doświadczenie, także to zebrane podczas studiów. Według danych, jakie prezentuje David Anziska, tylko 35-40% amerykańskich absolwentów prawa ma szanse na zatrudnienie w zawodzie. Na więcej nie pozwala rynek. Studenci czują się oszukani; uczelnie twierdzą, że brak wyszczególnienia typów zatrudnienia nie jest ani oszustwem, ani celowym wprowadzeniem w błąd.

Rozwiązaniem problemu może być zobowiązanie szkół prawa do podawania bardziej szczegółowych informacji lub wręcz instrukcji, jak należy interpretować prezentowane przez nie dane. W tym miejscu ciężko jest nie powstrzymać się od stwierdzenia, że proponowane przez Anziska rozwiązania przypominają te, które stosuje się w sektorze prywatnych przedsiębiorców. Dotychczas świadczenie usług edukacyjnych było pojmowane jako spełnianie szczególnej misji. Dziś faktycznie łatwiej jest skojarzyć uniwersytet z instytucją zajmującą się prowadzeniem biznesu. W takim postrzeganiu naszych szkół pomagają między innymi regulacje wprowadzone ubiegłoroczną reformą nauki i szkolnictwa wyższego, nakładające obowiązek podpisywania ze studentami umów. Umowa, jak wiadomo, kreuje między jej stronami zobowiązanie, z którego realizacji strony powinny się wywiązać i, co najważniejsze, z czego mogą być rozliczone.

Ścisk na rynku usług prawniczych w Stanach Zjednoczonych to już fakt. Fakt wytoczenia powództw przeciwko 15 szkołom prawniczym powinien być natomiast alarmem dla „przedsiębiorstw edukacyjnych” także w naszym kraju; przypomnieniem, że ze składanych obietnic należy się wywiązywać. W końcu na polskim rynku usług prawniczych również robi się tłok.

Marta Osowska

www.student.LEX.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: studia prawnicze prawo
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1578    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres