www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Która kancelaria przyjmie młodego adwokata na staż?

redakcja 15 października 2016 Która kancelaria przyjmie młodego adwokata na staż?

Ta zasada działa w przypadku klasycznych zawodów, które można wykonywać. Adwokat ? zawód publicznego zaufania ? którego wykonywanie poprzedza aplikacja prawnicza, rządzi się innymi zasadami.

Tekst powstał dzięki konsultacjom z adwokatem Janem Przemysławem Kopko.

Studia prawnicze należą do jednych z najtrudniejszych, gdyż cała wiedza musi być w głowie, przyswojona na pamięć lub sprytne logiczne myślenie. Jak zatem w ogóle połączyć niełatwą naukę, ogrom pracy własnej, jaki trzeba włożyć oraz dodatkowo praktyki? Da się. Tylko trzeba chcieć.

Która kancelaria przyjmie na praktyki lub staż?

Nie ma zasady czy duża, czy mała – ta, która potrzebuje ludzi do pracy. Nie ma się co oszukiwać, że staże i praktyki, zwłaszcza te pierwsze, opierają się na najbardziej nielubianej pracy papierkowej. Wysyłanie pism sporządzonych według schematów w dedykowanych programach, przygotowywanie standardowych wniosków, uzupełnianie niezbędnej dokumentacji – niby nic ciekawego, a jednak doświadczenie. Do takich prac zazwyczaj zatrudniani są studenci prawa. Asystowanie w rozprawach możliwe jest dopiero później, po nabyciu odpowiednich uprawnień wynikających z aplikacji adwokackiej. Bo czym innym jest praktyka podczas studiów, a czym innym ta podczas aplikacji.

Aplikacja adwokacka

Aplikacja adwokacka jest to po prostu szkolenie, które przygotowuje absolwenta prawa do samodzielnej praktyki adwokackiej. Obecnie trwa trzy lata, zakończona jest egzaminem, i niestety jest odpłatna. Podczas jej trwania nad aplikantem czuwa patron, czyli doświadczony adwokat. Poza samą nauką i pogłębianiem wiedzy z dziedzin prawa i etyki, wykonuje się wszelkie zadania powierzone przez patrona.

Może on zastępować go przed odpowiednimi organami, i w ten sposób aktywnie uczestniczyć w postępowaniach. Szczegółowe warunki współpracy między aplikantem a patronem, określa umowa jaką zawiera się na początku współpracy. Podczas niej uczeń powinien nabyć odpowiednią praktykę, by móc w samodzielnie reprezentować interesy klientów.

Dostanie się na aplikację nie jest proste. Nie wszystkie kancelarie witają z otwartymi ramionami potencjalnych uczniów. Ci, którzy wcześniej podejmowali praktyki i dzięki temu zbudowali sobie sieć kontaktów w środowisku, mają zdecydowanie większe szanse na znalezienie patrona. Każdy adwokat doceni wcześniejszą udaną współpracę.

W nieco gorszej sytuacji są osoby, które całe studia oparły na wiedzy teoretycznej, z książek. Bez dobrego cynku, która kancelaria chętnie przyjmie na aplikację, znalezienie jej jest nieproste. Alternatywnymi sposobami są samodzielne szukanie i pytanie. Czasem spotkać można ogłoszenia zamieszczane w sieci, o chęci przyjęcia na aplikację, gdzie młody adwokat będzie mógł się uczyć. Realia pokazują jednak, że to rzadkość.

Zawód adwokat

Każdego roku do egzaminu na aplikację adwokacką przystępuje około 3000 młodych osób. Dla wielu z nich jest to kolejne podejście – drugie, trzecie… Niby zwykły egzamin, z ogromnej ilości materiału, jakich wiele było na studiach. To tylko pozory. Zdawalność jest różna. W latach 2011-2014 ponad 50% podchodzących do testu, zakończyło go wynikiem pozytywnym. W roku 2015 już tylko 37,5% startujących. Adwokat – nie każdy otrzymuje szansę wykonywania tego zawodu. Nauka, praktyka i ciężka praca pozwolą zdać egzamin.

Gdzie jeżeli nie do kancelarii?

Niezdany egzamin na aplikację to nie koniec świata. Alternatyw jest kilka. Przyszły adwokat powinien zdobywać jak najwięcej doświadczenia w możliwych miejscach: działy prawne firm, urzędy lub sądy – wszędzie tam, gdzie występuje bezpośrednia styczność z przepisami prawa. Szukać można też w III sektorze, gdzie charytatywna praca ceniona jest szczególnie. A przedostać się w struktury państwowe, tak od razu, nie jest łatwo. Może właśnie watro zacząć od czegoś nieodpłatnego, a startować na aplikację za rok. Doświadczenie się przyda, chociażby dlatego, że podczas jej odbywania trzeba ją opłacić i z czegoś się utrzymać.

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: studia prawnicze kancelaria prawna adwokat zawody prawnicze porady prawne
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres