Radca prawny i adwokat świadczą pomoc prawną. W obu powyższych ustawach świadczenie pomocy prawnej polega na:
- udzielaniu porad prawnych;
- sporządzaniu opinii prawnych;
- opracowywaniu projektów aktów prawnych;
- reprezentowaniu przed sądami i urzędami.
Przez wiele lat powszechną aprobatą i większym prestiżem wśród klientów kancelarii prawnych cieszył się zawód adwokata. Adwokaci zdecydowanie częściej reprezentowali klientów przed sądem. W dużej mierze przyczyną tej dysproporcji był zakres spraw, zarezerwowany ustawowo jedynie dla adwokatów, w szczególności były to sprawy karne.
Radcy prawni przez wiele lat identyfikowani byli wyłącznie jako specjaliści z zakresu prawa cywilnego, pracujący na rzecz dużych korporacji, nie występujący w zasadzie jako pełnomocnicy lub obrońcy w trakcie rozpraw sądowych. Czy ten utarty pogląd nie stracił na aktualności?
Jakie kompetencje ma radca prawny?
Zakres spraw, w których radcy prawni mogą występować tak, jak adwokaci od kilkunastu lat ulega rozszerzeniu:
- od 2007 roku radcy prawny mogą reprezentować klienta przed sądem w sprawach rodzinnych, takich jak na przykład podział majątku, rozwód, ustanowienie opieki nad dziećmi;
- od 2015 roku są również upoważnieniu do występowania w roli obrońcy w sprawach karnych. Warunkiem jest brak statusu pracownika.
Różnice między radcą prawnym a adwokatem
Profesja adwokata i radcy pewnego różni się sposobem organizacji, wykonywanie tych zawodów regulują odmienne akty prawne. Radcy prawni mogą pozostawać w stosunku pracy. Adwokaci nie mają możliwości zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Obecnie istniejące różnice to kwestie techniczne, nie mające znaczenia z perspektywy klienta.
Kogo więc wybrać?
Decydując o tym, kto będzie reprezentował nas przed sądem, powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, w jakiej kategorii spraw wybrana kancelaria prawna ma doświadczenie np. prawo rodzinne, prawo spadkowe. Większość profesjonalistów specjalizuje się danej gałęzi prawa lub nawet szczególnych jej zagadnieniach.